sobota, 19 listopada 2011

Rzym - Wieczne Miasto

Rzym to piękne antyczne miasto o bogatej historii jest stolicą Włoch, położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tybr, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Na terenie Rzymu znajduje się wiele starożytnych i sakralnych budowli, piękne bazyliki i kościoły, liczne muzea, place i fontany.
W samym sercu stolicy usytowane jest Koloseum, które do dzisiaj jest dumą Rzymu i wzbudza zachwyt każdego, kto przyjeżdża do Wiecznego Miasta.

Ta największa zachowana budowla starożytna w mieście jest pozostałością po dawnym amfiteatrze, w miejscu rzymskich rozrywek i zawodów jeszcze z czasów cezarów.

Ważną pozostałością dawnych czasów jest Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta.

Rynek przez wieki został całkowicie zniszczony a jego pozostałości zawdzięczają swoje istnienie pracom archeologicznym.
Panteon to starożytna świątynia poświęcona została ku czci wszystkich bogów, któą Hadrian, cesarz rzymski, wybudował ją na Polu Marsowym. Na początku VII wieku budowla została zaadoptowana na kościół chrześcijański Marii od Męczenników (Santa Maria ad Martyres)

Wsród rzymskich zabytków warto też wymienić barokowy skarb Rzymu Fontannę di Trevi, monumentalną konstrukcję XVIII-wieczną o wymiarach 20x26 metrów z łukiem triumfalnym w centrum i licznymi figurami.
Jest to jedno z najbardziej popularnych i najpiękniejszych oraz imponujących włoskich budowli
wodnych. Centralną postacią fontanny jest Neptun zwany też Oceanem na jego straży,z obu stron stoją dwa trytony symbolizujące dwa odmienne nastroje morza- sztorm i ciszę morską.

Najbardziej charakterystyczną budowlą na nabrzeżach Tybru jest Zamek św. Anioła.
Budowla ta pierwotnie była monumentalnym grobowcem Hadriana i jego rodziny. Wzniesiono go z rozkazu cesarza w latach 123-139 r. n.e.

W średniowieczu zamek zamieniono w fortecę, która przez blisko tysiąc lat pozostawała najpotężniejszym punktem obronnym Rzymu. W czasach renesansu, w dolnej części budowli mieściły się więzienia, a w górnej luksusowe apartamenty papieskie oraz archiwum i skarbiec Państwa Kościelnego, do dziś we wnętrzu zamku można zobaczyć potężny kufer-sejf.
Papież Juliusz II, który w zamku chętnie przebywał, zlecił urządzenie w górnej części budynku specjalnej loży błogosławieństw wychodzącej w kierunku rzeki i mostu. Nazwa zamku wywodzi się z VI wieku kiedy to papież Grzegorz I Wielkipodczas zarazy panującej w Rzymie ujrzał nad budynkiem Mauzoleum postać anioła z mieczem w ręku.

Do zamku prowadzi most z licznymi rzeźbami aniołów.
Nazwa zamku wywodzi się z VI wieku. W 1227 roku zamek był podziemnym korytarzem połączonym z Watykanem.

Ukryty korytarz miał zapewniać papieżom możliwość ucieczki do fortecy. Skorzystał z niego Klemens VII w czasie Sacco di Roma w 1527 roku.

Piazza del Popolo (Plac Wszystkich Ludzi) to jeden z placów które znajdują się w Rzymie.
Przez wiele lat plac był miejscem publicznych egzekucji, ostatnią egezkucję wykonano tam w 1826 roku. Od tego placu zaczynają się starożytne Pola Marsowe oraz papieskie Wieczne Miasto z charakterystycznym trójzębem malowniczych ulic: via del Corso, Via Babuino, Via della Ripetta.
Początek centralnej ulicy Via del Corso wyznaczają dwa identycznie wyglądające kościoły Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria dei Montesanto. Zostały one zaprojektowane przez Rainaldiego, a wzniesione przez Berniniego.

Na środku placu od 1589 roku stoi 24 metrowy egipski obelisk, który sprowadzony został za panowania cesarza Oktawiana Augusta dla przyozdobienia Circus Maximus.

Piazza Navona to barokowy plac w Rzymie powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na miejscu gdzie kiedyś był stadion Domicjana inaczej nazywany "cyrk Domicjana".
Stadion ten zbudowany został w 86 roku na Polu Marsowym celu rozgrywania na nim wyścigów rydwanów, ale również dyscyplin lekkoatletycznych. W centralenj części placu znajduje się fontanna Czterech Rzek wybudowana przez Giovanni Lorenzo Bernini latach 1647-1651.
Na fontannie umieszczono czterech muskularnych mężczyzn (rzeka po włosku jest rodzaju męskiego) z białego marmuru, posągi te symbolizują cztery wielkie rzeki z czterech kontynentów: Nilu, Dunaju, Rio de la plata i Gangesu oraz cztery wówczas znane kontynenty: Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.
Przy placu Navona w miejscu kaplicy upamiętniającej męczeńską śmierć św. Agnieszki znajduje się kościół św.Agnieszki - Sant Agnese in Agone jest to dzieło Francesco Borominiego, wykonane na zlecenie papieża Innocentego X. Jego budowa rozpoczęła się w 1652 roku i została zakończona po 18 latach. W bocznej kaplicy znjadują się relikwie św. Agnieszki.

Agnieszka była w starożytności jedną z najbardziej popularnych świętych jak głosi legenda kościół powstał na miejscu dawnego domu publicznego, w którym w 304 roku wystawiono ją na próbę wiarę
Jako 12-letnia dziewczynka, pochodząca ze starego rodu, W 304 roku poniosła męczeńską śmierć na stadionie Domicjana.
Według przekazów o rękę Agnieszki rywalizowało wielu zalotników, a wśród nich pewien młody rzymski szlachcic oczarowany jej urodą. Ona jednak odrzuciła wszystkich, mówiąc, że wybrała Małżonka, którego nie potrafią zobaczyć oczy śmiertelnika. Zalotnicy, chcąc złamać jej upór, oskarżyli ją, że jest chrześcijanką. Doprowadzona przed sędziego nie uległa ani łagodnym namowom, ani groźbom. Rozniecono ogień, przyniesiono narzędzia tortur, ale ona przyglądała się temu z niewzruszonym spokojem.
Wobec tego odesłano ją do domu publicznego, ale jej postać budziła taki szacunek, że żaden z grzesznych młodzieńców nie śmiał się zbliżyć do niej. Jeden śmiałek został nagle porażony ślepotą i upadł w konwulsjach. Młoda Agnieszka wyszła z domu rozpusty niepokalana i nadal była czystą małżonką Chrystusa.
Zalotnicy znów zaczęli podburzać sędziego. Bohaterska dziewica została skazana na ścięcie.

Na szczególną uwagę zasługują też Schody Hiszpańskie, prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti.
Schody te są uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie.

Campo de' Fiori
To rzymski plac otoczony malowniczymi kamienicami i pałacami, których tło stanowią różnokolorowe kramy, stragany z owocami, kwiatami i rybami, makaronem i pamiątkami.

W średniowieczu nazwa placu oznaczała „Pole Flory” i nawiązywała do łąki rozciągającej się w tym miejscu. NA środku placu znajduje się pomnik Giordana Bruna wybitnego myśliciela.
XVI w był on pierwszym uczonym, który otwarcie poparł heliocentryczną teorię Kopernika, wpadł w ręce inkwizycji i stanął przed sądem. Pomimo siedmioletniego procesu i wyparcia się swoich tez, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano na Campo de’ Fiori 17 lutego 1600 roku, filozof został spalony na stosie.

Można przenieść się w czasie i poczuć klimat jednego z najsławniejszych wierszy Czesława Miłosza, zaczynającego się „W Rzymie na Campo de’ Fiori…”
Rzym zachwyca swoim pięknem, ilością wielkich dzieł sztuki architektonicznej i zdobniczej oraz
wspaniałymi zabytkami. Przedstawiłam Wam tylko niewielką część wiecznego miasta, gdyż nie sposób jest opisać wszystko co zobaczyłam.

Na każdym kroku i za każdym rogiem czai się na nas kawałek historii. Począwszy od starożytności przez kolejne epoki, które odciskały swoje piętno na tym mieście bo przecież „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” :)

Dla Was mam małą pamiątkę związana z tym pięknym miastem. Wsród osób które zamieszczą komentarz pod tą notką do 22 listopada, wylosuję 1 osobę która otrzyma mały kalendarzyk na magnesie na 2012 rok z najpięknieszymi zabytkami Rzymu.

Niech w każdym miesiącu Nowego Roku piękny rzymski zabytek cieszy Wasze oko :)

5 komentarzy:

 1. Rzym jest niesamowity...to prawda.Zwiedzałam go w lutym :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze chciałam pojechać do Rzymu, może kiedyś się uda. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. :) cudowności na blogu i te piękne miejsca... marze o wyprawie do Rzymu :) może kiedyś się uda;)
  dziękuje za udział w zabawie :) pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że mam bardzo dużo zdjęć Rzymu z ochotą obejrzałam te wykonane przez Ciebie.Bardzo ładnie je opisałaś.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń