czwartek, 1 sierpnia 2013

Palmiarnia Lubiechowska

Będąc w Wałbrzychu odwiedziłam zamek Książ i Palmiarnię. 
Palmiarnia Lubiechowska powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej  małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy czyli „Stokrotka”, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.


To najstarsza w Polsce palmiarnia zbudowana zostaa w latach 1911 – 1914 roku w pobliżu Zamku Książ, spełniała funkcję „zimowego ogrodu” i miała za zadanie dostarczenie wrażeń estetycznych – była miejscem spotkań, rautów i koncertów. Palmiarnia jako obiekt imponuje rozmiarami – sama kopuła ma 15 m wysokości, a ściany zostały wyłożone lawą pochodzącą z wulkanu Etna na Sycylii. Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe.


Miłośnicy unikatowej roślinności oraz  oraz zwolennicy flory tropikalnej mogą podziwiać około 80 gatunków roślin z całego świata zgromadzonych na powierzchni ok. 1900 m2. Najatrakcyjniej prezentuje się aleja palmowa, gdzie zobaczyć można sprowadzone jeszcze przez fundatora ponad 120 – letnie okazy Palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów oraz królową palm „Kencję”, przyciąga także uwagę „ogródek kaktusowy” z olbrzymimi Agawami amerykańskimi.


Księżna Daisy. Sprowadziła do Książa angielskich ogrodników i rozpoczęła zmianę wyglądu otaczających zamek tarasów i parku. Ogrody, utrzymane dotychczas w stylu francuskim, zastąpiła angielskimi. Pojawiły się ogromne ilości uwielbianych przez Daisy rododendronów. Sadzonki krzewów i roślin służących do zmiany wystroju zamkowego otoczenia dostarczała palmiarnia.


Była ona również źródłem świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni. Oczkiem w głowie księżnej pozostawało jednak rosarium. Uprawiano w nim m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, nazwane Daisy. Od początku istnienia palmiarni, obiekt był udostępniany zwiedzającym. Fascynacja księżnej różami była tak duża, że drugie duże rosarium poleciła założyć na zamkowych tarasach.


Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.


W Palmiarni jest też pełna kwiatów urocza kawiarenka  w której można się posilić pysznymi lodowymi deserami :) To bardzo urokliwe miejsce którego nie można pominąć.

3 komentarze:

 1. Czytałam ostatnio książki Joanny Bator, których akcja dziej się w Wałbrzychu, zamek Książ, palmiarnia i księżna Daisy są tłem akcji tych książek i teraz mogłam to wszystko sobie pooglądać w Twoich postach.

  Dziękuję i pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Palmiarnia robi wrażenie - miałam okazję się przekonać... bardzo fajnie to wszystko opisałaś i zilustrowałaś :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjnie wyglądasz:) A miejsce zjawiskowe:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń