czwartek, 8 marca 2012

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet obchodzony był już w starożytnym Rzymie podczas święta Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.
W tym dniu zamężne, wolno urodzone kobiety, otrzymywały od swoich mężów prezenty i podarki, obdarzane były miłością i uwagą. Niewolnice również otrzymywały prezenty od swoich mężów, a panie domu pozwalały tego dnia odpoczywać swoim niewolnicom. Rzymianki przyodziane w swoje najlepsze ubrania, z aromatycznymi wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy, strażniczki ogniska domowego gdzie składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim.

Te kwiaty ja dziś dostałam z okazji Dnia Kobiet :)

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się w 1909 roku, 28 lutego w Stanach Zjednoczonych. Inicjatorką Międzynarodowego Dnia Kobiet była Klara Zetkin niemiecka socjalistka i feministka. Kierowała ona ruchem socjalistycznym kobiet i była sekretarzem generalnym Międzynarodowego Sekretariatu Kobiecego.
Pierwsze historyczne wydarzenie, które wypadło na dzień 8 marca 1857 roku, było związane z podjętą przez kobiety próbą walki o swoje prawa polityczne i ekonomiczne.
Dzisiejsze święto kobiet powstało pół wieku później, o tej dacie przypominały aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej, które 8 marca 1908 roku zorganizowały marsz w obronie praw kobiet.
Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych głównie imigrantki na przełomie 1909 i 1910 roku, podjęły trzymiesięczny strajk zimą przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy".
Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze w 1910 roku ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania.


Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się dziś z czasami PRLu i z wręczanymi wtedy masowo goździkami.
A tak o tym święcie w swoim wierszu "Dzień Kobiet" pisała Janina Gałczyńska

Dzień 8 marca to kobiece święto.
Są uprzejmości, toasty, prezenty.
Każdy kwiat wręcza z twarzą uśmiechniętą,
choć zwykle bywa zły i nadęty.
Schodzą się goście, składają życzenia.
Solenizantka także uśmiechnięta.
Lecz chcę zapytać, tak dla przypomnienia,
czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?
Że ostatnie spać idą, a pierwsze się budzą,
że wciąż pracują od świta do zmroku,
że nieustannie dla swoich się trudzą,
a zauważane są raz w roku.

A to jedna z piosenek mężczyzn o kobietach ;)
Ryszard Rynkowski i Andrzej Zaucha "Baby, ach te baby!"


10 komentarzy:

 1. BARDZO CIEKAWA TA HISTORIA Dnia Kobiet:) pozdrawiam Cię serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z zainterasowaniem przeczytałam to co napisałaś :-)
  A róże dostałaś śliczne
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. DK przy moim M. mam na co dzień :) piękna róża ...pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U Ciebie jak zawsze ciekawei :) Bardzo ladne roze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Baby , ach te baby:D wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę ,że to Święto, powinno najbardziej odbywać się w hołdzie Tym kobietom które kiedyś walczyć musiały o to, co mamy dziś.
  Interesujący post i piękne róże:)))
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. w wolnej chwili zapraszam na candy, pozdrawiam.papa

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja tam nie mam nic przeciwko temu, żeby moi chłopcy zadbali o mnie w tym dniu. Też dostałam od najmłodszego różę śliczną czerwieniuśką. Starsi dali mi słodycze i jest fajnie. Pozdrawiam cieplutko. Ania:)słodycze i jest

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja dostałam dwa kwiatuszki w pracy :)
  Nadałam dzisiaj przesyłkę,jutro powinna być w Krakowie :)

  OdpowiedzUsuń