niedziela, 29 stycznia 2012

Kopalnia soli w Bochni

Będąc w Polsce wraz z przyjaciółmi wybrałam się do kopalni soli w Bochni, wycieczkę zaproponował i zorganizował Rafał :)
Zapraszam Was więc na wirtualne zwiedzanie tej pięknej zabytkowej kopalni :)
Zwiedzanie najstarszej w Polsce kopalni soli to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m głębokości) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.
Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszą na ziemiach polskich kopalnią, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej.

Początki kopalni sięgają 1248 roku, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. W okolicach Bochni pozyskiwanie soli z solanki było już około 3500 lat p.n.e.
Bocheńska kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej. W 1368 roku Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem żupnym. Dokument ten ustanawiał zasady organizacyjne żup solnych i prawa rządzące sprzedażą soli. W tym czasie eksportowano sól.

W XVII wieku za przyczyną wojen i upadku gospodarczego kraju nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa.
Po roku 1772 kopalnia dostała się w ręce austriackie, przez okres rozbiorów aż do roku 1918 pozostawała pod ich kontrolą. W 1785 roku nastąpił okres ponownego rozwoju, stanowisko naczelnika objął Dionizy Stanetti. Rozbudowa systemu wentylacji oraz nowy podziemny szyb (nazwany później "Stanetti") otwarły w 1794 r. dostęp do nowych pokładów soli, które zapewniły kopalni funkcjonowanie przez następne dziesięciolecia. Dopiero w XX w. z powodu wyczerpujących się pokładów soli i związanej z tym nieopłacalności wydobycia nastąpiło zaniechanie produkcji na skalę przemysłową.
W 1981 wpisano historyczne wyrobiska do rejestru zabytków. Kopalnia przekształciła się w obiekt turystyczny i leczniczy. Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka, ze względu na specyficzny mikroklimat, wzbogaciła zakres funkcji turystycznych i leczniczych .
Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji kopalnia przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach

oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.
Kopalnię można zwiedzać pieszo ale także podziemnym metrem oraz łodziami.

Obecnie w kopalni dostępna jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach staje się podróżą w czasie od średniowiecza do współczesności. Podczas zwiedzania przewodnikowi w opowiadaniu o historii pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy oraz duch Cystersa, mnicha, z którego zakonem wiąże się początek eksploatacji soli kamiennej w Bochni.

Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Zwiedzanie kończy się pobytem w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz można tam skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni która bardzo mi się podobała :)

W czasie pobytu w kopalni poznamy fascynującą historię górnictwa, przekazaną w niezwykły sposób z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, projekcji filmowych, i interaktywnych inscenizacji. Na trasie wędrówki spotkamy średniowiecznych górników oraz znane postaci historyczne. Dowiemy się jak dawniej funkcjonował system transportowy i system wentylacji w kopalni. Poznamy dawne zawody górnicze oraz staniemy się świadkami zalania wodą chodnika kopalni.
Polecam Wam to piękne miejsce do odwiedzenia.

10 komentarzy:

 1. Znam ją ze zdjęć i opowiadań Jakoś tak się złożyło, że z mojej rodziny wszyscy ją zwiedzili, tylko nie ja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jej kochana :) bardzo bardzo dziękuję :) odebrałam dziś od mamy paczuszkę bo w weekend mnie nie było .. i świeczka jest cudowna najpiekniejsza najidealniejsza :) i taka jaką sobie u ciebie wymarzyłam juz dawno jak tylko ujrzałam Twoje świeczki:) bardzo bardzo bardzo bardzo dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze tyle razy byłam blisko ale nigdy jej nie zwiedzaliśmy... trzeba to nadrobić i przy kolejnej wyprawie wakacyjnej pomyśleć o tym :))

  OdpowiedzUsuń
 4. ja byłam tylko w tej w Wieliczce ;) ciekawe doświadczenie

  OdpowiedzUsuń
 5. I pomyśleć, że wszystkie te cuda zrobiono prymitywnymi narzędziami:)) Niesamowite!!!
  Nie byłam w Bochni, ale w Wieliczce tak, tam też jest pięknie:))
  Buziaki Ago:))

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja byłam w podstawówce, jakieś... x lat temu:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zwiedzałam.Dzięki serdeczne za wspaniałą i ciekawą wycieczkę.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń