czwartek, 1 listopada 2012

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, wspominamy bowiem tych, którzy żyli przed nami i prowadząc życie zgodne z wolą Bożą, osiągnęli wieczną radość przebywania razem z Bogiem. Jest to święto nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych, ale także innych zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie.
Uroczystość Wszystkich Świętych nabrała znaczenia w czasach papieża Bonifacego IV, który w 608 roku zamienił Panteon, pogańską świątynię, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Pierwotnie święto to obchodzono 13 maja. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.


W Polsce jest to dzień wolnym od pracy,  odwiedzamy cmentarze i groby swoich bliskich by ozdobić je kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Jest to czas zadumy i refleksji. Święto to ma charakter religijny, głównie katolicki.W Irlandii święto to, nie jest obchodzone tak uroczyście jak w Polsce, nie ma takiego zwyczaju odwiedzania w tym dniu grobów na cmentarzach i jest to normalny dzień pracy. Irladczycy świętują bardziej Halloween, organizując zbawy i parady. Jedną z takich paradach możecie zobaczyć tutaj.

9 komentarzy:

 1. bardzo lubię to święto, chociaż może to brzmi dziwnie. Lubię odwiedzać groby bliskich, mimo że robię to w roku nie raz, ale nigdy nie jeżdżę do wszystkich na raz. Lubię, gdy ludzie przypominają sobie o swoich, chociaż w ten jeden dzień.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post, rzadko zastanawiamy się nad genezą świąt, a coraz częściej tylko cieszymy, że nie musimy iść do pracy :( ...

  OdpowiedzUsuń
 3. W Stanach tez tak jest...Obchodza Halloween,sa zabawy,przebierance...Tylko Polacy i Polacy polskiego pochodzenia ida na groby.
  Dla mnie to zawsze byl dzien wielkiej powagi , a teraz, kiedy Rodzice sa "po tamtej stronie" , jest dniem wspomien,refleksji i tesknoty....
  Serdecznosci wiele posylam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Oprócz wspominania TYCH, których niestety już nam brakuje, Święto to powoduje spotkania rodzin niejednokrotnie bardzo od siebie oddalonych.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widać z tego, że tak naprawdę, to tylko w Polsce uroczyście obchodzimy to święto.Jak przeczytałam u innej koleżanki, we Włoszech też to święto nie odgrywa większego znaczenia.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę,że potrzebny jest taki dzień zadumy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. W Polsce też jest różnie z tym. Wpływ święta Halloween jest widoczny, bo co raz więcej ludzi organizuje zabawy na ten wieczór. I do tego prawie każdy się bardziej cieszy, że jest wolne od pracy i nie podchodzi do tego jak kiedyś. W Niemczech natomiast jest to dzień wolny od pracy ale jest też zakaz organizowania imprez, festynów itp. A zdawałoby się, że nasz kraj jest bardziej katolicki ...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładnie to napisałaś.

  OdpowiedzUsuń