piątek, 29 czerwca 2012

Imieniny Piotra i Pawła

Dziś obchodzimy popularne imieniny: Piotra i Pawła.
W Irlandii dzień imienin nie jest obchodzony, celebruje się tutaj głównie urodziny. Jak powiedział mi znajomy Irlandczyk, na Zielonej Wyspie imienin się nie obchodzi, gdyż za drogo by ich to kosztowało :) (wiemy, że prawie wszystkie imprezy Irlandczyków odbywają się głównie w pubach). Irlandczycy świętują urodziny małych dzieci oraz osiągnięcie pełnoletności w wieku 21 lat, a potem już tylko co dekadę obchodzą huczne urodziny.

Piotr obchodzi imieniny 34 razy w roku a Paweł 20 razy (różnie źródła podają). Najpopularniejsze imieniny Piotra i Pawła przypadają jednak w dniu 29 czerwca. Obchody uroczystości św. Piotra i Pawła zamieszczono w kalendarzu w jednym dniu, gdyż obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, oddali tam swoje życie za Chrystusa i tam znajdują się ich relikwie i sanktuaria. Ponadto według tradycji istniała opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym i w tym samym dniu, właśnie 29 czerwca. Jednak inna tradycja twierdzi, że dzień ten obrano jako święto obu apostołów, ponieważ tego dnia w roku 258 zabrano doczesne szczątki obu świętych z ich grobów ze względu na niebezpieczeństwo zbezczeszczenia ich przez cesarską konfiskatę.
Piotr jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa petros (skała). Oznacza: niezłomny jak skała. W języku irlandzkim Piotr to Peadar, choć jest to imię praktycznie w Irlandii nie spotykane, używana jest natomiast angielska nazwa Peter.
Św. Piotr to Książę Apostołów. Był rybakiem, całe jego życie odmieniło spotkanie z Jezusem z Nazaretu. Powołał on Szymona, któremu później zmienił imię na Piotr, by poszedł za Nim, aby stał się rybakiem ludzi. Został nazwany przez Chrystusa po aramejsku Kefasem (grecki Petros), czyli opoką, na której zostanie zbudowany Kościół. Był także świadkiem szczególnych chwil w działalności Jezusa: Jego przemienienia na Górze Tabor i wskrzeszenia córki Jaira. W czasie męki Jezusa Chrystusa Piotr zaparł się swego Mistrza. Potem gorzko żałował swego kroku i po zmartwychwstaniu Jezusa stanął na czele wspólnoty uczniów w Jerozolimie. Według Dziejów Apostolskich to właśnie on podjął kluczową dla rozwoju Kościoła decyzję o przyjmowaniu do wspólnoty chrześcijańskiej osób spoza kręgu wyznawców judaizmu.
Św. Piotr poniósł męczeńską śmierć w czasach prześladowań Nerona, około 66 lub 67 roku. Wedle podania na Wzgórzu Watykańskim miał być ukrzyżowany, według świadectwa Orygenesa głową na dół na własną prośbę, gdyż czuł się niegodnym umierać na krzyżu jak Chrystus. W czasie prac archeologicznych przeprowadzonych w podziemiach Bazyliki św. Piotra w latach 1940-1949 znaleziono pod głównym ołtarzem Bazyliki grób Apostoła.
W ikonografii św. Piotr jest przedstawiany najczęściej jako łysiejący, brodaty, siwy starzec, z parą złotych kluczy w dłoni, z książką lub zwojem, z laską lub mieczem, z potrójnym krzyżem, z kogutem, z rybą, z odwróconym krzyżem łacińskim, a czasami jest przedstawiany tak jak według podania go ukrzyżowano: z głową w dół. Często też jest przedstawiany razem ze św. Pawłem. Jest on patronem papieży, piekarzy, żniwiarzy, rzeźników, szklarzy, stolarzy, szewców, zegarmistrzów, ślusarzy, kowali, ołowników, garncarzy, zdunów, murarzy, cegielników, budowniczych mostów, kamieniarzy, sieciowników, sukienników, foluszników, rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy, rozbitków morskich, pokutników, przystępujących do spowiedzi, dziewic.
Powiedzenia o świętym w Piotrze: "Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie", "Dawniej Piotr był Piotrem, a łotr łotrem".

słodki bukiet z okazji imienin dla Wszystkich Piotrów (digi stempele od Jolagg)

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W języku irlandzkim Paweł to Pól (Pódhl), również jest to imię praktycznie nie spotykane. W Irlandii używane jest imię Paul z języka angielskiego.
Św. Paweł - Apostoł Narodów, najsławniejszy spośród ponad 60 świętych noszących to imię. Jego imię żydowskie brzmiało Szaweł. Był przeciwnikiem i prześladowcą chrześcijan. W drodze do Damaszku ukazał mu się Jezus, w wyniku tego spotkania Szaweł stracił wzrok, ale też uwierzył w Chrystusa. Kiedy doprowadzono go do Damaszku, przyjął chrzest z rąk Ananiasza, ucznia Jezusa, po czym odzyskał wzrok. Od tego czasu zaczął nauczać Ewangelii. Jednocześnie z obawy przed zemstą Żydów uciekł z miasta, opuszczając się w koszu z miejskiego muru, uciekł na pustynię przed prześladowaniami i przez trzy lata nie dawał o sobie znaku życia. Przeżył w grocie skalnej około 90 lat. Po tym czasie, udał się do Jerozolimy, aby uzyskać aprobatę apostołów. Aby uniknąć zemsty żydów postanowiono że będzie nauczał poza Jerozolimą. Najpierw udał się do rodzinnego Tarsu, a następnie razem ze św. Barnabą do Antiochii, wreszcie wyruszył dalej - do pogan, aby tam głosić Dobrą Nowinę. Ogółem św. Paweł odbył trzy duże podróże misyjne, nauczał w Syrii, Małej Azji, Grecji, Macedonii, Italii - dotarł nawet do Hiszpanii. Około 60 r. Paweł został aresztowany w Jerozolimie. W więzieniu w Cezarei Palestyńskiej przebywał do 63 r., następnie przewieziono go do Rzymu i osadzono w areszcie domowym. Ponieważ jednak Żydzi - oskarżyciele, nie stawili się na rozprawę, Paweł został uwolniony i mógł znowu ruszyć nauczać pogan. Uwięziony ponownie podczas prześladowań chrześcijan rozpętanych po pożarze Rzymu, św. Paweł został skazany na śmierć w 67 r. Jako obywatel rzymski został ścięty mieczem w miejscu zwanym Aquae Salvinae za Bramą Ostyjską.
W miejscu tym według legendy wytrysnęły trzy źródła: tam, gdzie dotknęła ziemi spadająca głowa apostoła. Później zbudowano tu kościół św. Pawła u Trzech Fontann. Cesarz Konstantyn Wielki po roku 330 na grobie (na miejscu męczeństwa), św. Pawła wystawił bazylikę pod jego wezwaniem. Nie jest znana dokładna data śmierci Apostoła, chociaż tradycja podaje 29 czerwca - ten sam dzień w którym zmarł św. Piotr. Św. Paweł zostawił po sobie aż 14 listów. O jego popularności świadczą także liczne apokryfy: Nauczanie Pawła, Dzieje Pawła, Apokalipsa św. Pawła czy też Korespondencja św. Pawła z Seneką.
Dzisiaj relikwie św. Pawła przechowywane są w rzymskich kościołach św. Pawła za Murami i św. Jana na Lateranie (głowa), a także św. Pawła alla Regola, św. Agnieszki, św. Ignacego, Świętych Wawrzyńca i Damazego, św. Praksedy i św. Eustachego. W centralnym punkcie Bazyliki św. Pawła za Murami znajduje się sarkofag ze szczątkami św. Pawła, aby do niego dotrzeć trzeba zejść kilka schodków poniżej poziomu posadzki. Nad grobowcem Apostoła znajduje się też przeszklona urna z umieszczonym w niej łańcuchem, którym wg tradycji był skuty św. Paweł gdy przebywał w Rzymie jako więzień.
W ikonografii Paweł jest przedstawiany zwykle jako człowiek drobny, łysy, z długą brodą i wydatnym nosem, chociaż ostatnio częściej przedstawia się go jako silnego, rosłego mężczyznę. W prawej ręce zwykle trzyma księgę, a w lewej miecz. Często przedstawia się go także z trzema źródłami. Czasami jest też przedstawiany ze zwojem.
Św. Paweł jest patronem prasy katolickiej, teologów i duszpasterzy, robotnic, tkaczy, siodlarzy, powroźników i wikliniarzy; wzywany jest w przypadku skurczów i choroby uszu, w przypadku ukąszenia przez węża, w strachu, w błaganiach o deszcz i o urodzaj. Paweł z Teb - patron zakonu paulinów i życia pustelniczego, piekarzy i tkających dywany, wytwórców koszy.
Drugim ważnym świętem ku czci św. Pawła jest dzień 25 stycznia, kiedy obchodzimy wspomnienie nawrócenia św. Pawła. Mniej znanymi świętami są też: 16 kwietnia - przeniesienie głowy, 6 lipca - pierwsze przybycie do Rzymu, 1 września - odzyskanie wzroku.
Powiedzenia o św Pawle: "Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się obróci", "Gdy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą".

Słodki bukiet dla Wszystkich Pawłów (stempelek od Jolagg)

Piotorwi i mojemu bratu Pawłowi oraz Wszystkim Piotrom i Pawłom z okazji ich święta życzę wszystkiego najlepszego, aby wszystkie plany, nawet te wydające się abstrakcyjne udało się zrealizować.
Szczęścia - dzięki któremu te zamierzenia będą realne. Zdrowia, które pomoże w ich realizacji. Pieniędzy - bez których, nawet te najwybitniejsze są niczym. I przyjaciół, z którymi te sukcesy będzie można dzielić.

10 komentarzy:

 1. Przeczytałam z zainteresowaniem, choć coś niecoś na temat tych świętych wiem. Bukieciki zaś pięknie męskie! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam te ciekawostki u Ciebie. U nas dzis pięknie i słonecznie więc przez tydzień nie powinno padać. Troszkę szkoda bo susza, ale za to dzieciaki miło wakacje rozpoczną. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. P:ieknie to ujęłaś,mam męża Piotra i syna Piotra i akurat mąż miał wczoraj urodziny więc ten dzień obchodzimy uroczyście,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. szkoda, że nie ma cukierków Piotr i Paweł:)) słodki prezent dla Panów:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie to napisałaś :-) no i bukiety śliczne :-)

  Oczywiście Aguś że Ciebie miałam na myśli zapraszając do zabawy - jeśli masz ochotę to zapraszam i dziękuję za to że tak często do mnie zaglądasz :-)

  pozdrawiam wakacyjnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję wygranego candy :)
  Pozdrawiam serdecznie
  Iza

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas to popularne imieniny,każdy zna jakiegoś Piotra lub Pawła.Bukiety słodziutkie!Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Bukiety sweet, tak się składa, że nie mamy wśród bliskich znajomych ani jednego Piotrala ani Pablosa:( A szkoda;) pzdr - Asia

  OdpowiedzUsuń
 9. No to dowiedziałam się mnóstwa ciekawych spraw związanych z tymi imionami.Dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń