wtorek, 27 sierpnia 2019

Spacer po Krakowie śladami gry geocaching :)

Sapcer po Krakowie i szukanie skrytek  :) pierwsza skrytka znaleziona przy kościele sw Floriana przy placu Matejki.


Obecny Plac Matejki stanowił kiedyś razem z dzisiejszym Placem Kleparskim duży Rynek Kleparski. Należał do odrębnego miasta, które początkowo nosiło nazwę Florencja pochodzącej od kościoła św. Floriana (nazwa ta została później wyparta przez nazwę Kleparz; stąd zresztą także nazwa Bramy Floriańskiej i ulicy Floriańskiej) i stanowiło przedmieścia Krakowa.


Pod koniec XIX w. Rynek Kleparski został zabudowany i podzielony. Budynki Akademii Sztuk Pięknych i Dyrekcji Kolei podzieliły go na dzisiejszy Plac Matejki i Plac Kleparski. W centrum placu stoi pomnik Grunwaldzki (Władysława Jagiełły) oraz Grób Nieznanego Żołnierza.


Druga skrytka znaleziona przy Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
Praktycznie wszyscy słyszeli o Kościele Mariackim, czy Katedrze na Wawelu, ale mało kto wie o istnieniu niepozornego kościoła, usytuowanego w samym centrum Starego Miasta, na rogu ulic św. Jana i św. Tomasza - jednego z najstarszych kościołów Krakowa.


Zabytkowy kościół rzymskokatolicki sióstr prezentek położony jest przy ulicy św. Jana 7 w Krakowie ze znajdującym się w nim cudownym Obrazem Matki Bożej Świętojańskiej.
Według tradycji kościół ten ufundował Piotr Włostowic w pierwszej połowie XII wieku. Kościół był wzmiankowany w księgach miejskich po raz pierwszy w 1308 roku początkowo jako filialny – należący do archiprezbiterów z kościoła Mariackiego. W 1325 roku został kościołem parafialnym. Został gruntownie przebudowany w połowie XVII wieku. Był ponownie konsekrowany w roku 1659.
W 1715 roku kościół został podarowany przez biskupa Kazimierza Łubieńskiego zgromadzeniu sióstr prezentek. Po przeprowadzce sióstr do kościoła w latach 1715-1723, architekt Kacper Bażanka dokonał jego kolejnej przebudowy.
Źródło geocaching.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza