sobota, 3 sierpnia 2019

Wyspy Aran - Inis Mór

W wakacje odwiedził nas po raz kolejny Michał :) tym razem wybraliśmy się wspólnie na
Inis Mór  największą wyspę archipelagu Aran u zachodnich wybrzeży Irlandii. W topologii celtyckiej wyraz Árainn oznacza dosłownie "długi grzbiet", co tłumaczy kształt zbudowanej z wapieni wyspy. Liczne pozostałości z epoki późnego brązu, w tym fort Dún Aengus i Dún Dúchathair wskazują na to, że osadnictwo na Inishmore rozpoczęło się już około 700 roku p.n.e.


Według danych z 2002 roku, obszar o powierzchni 3092 ha zamieszkuje 831 osób. Główną osadą wyspy jest wieś Cill Rónáin na północnym wybrzeżu. Miejscowi mówią w przeważającej części po irlandzku.


Na wyspie znajduja się również kościoły, które pochodzą z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Na wyspie istniał ośrodek szkolnictwa klasztornego. Jednym z ciekawszych jest Kościół św. Benana  z V wieku, najmniejszy kościół świata, powierzchnia wynosi 3,2 x 2,1 m.Na zachodnim krańcu wyspy znajduje się miejsce zwane Siedem Kościołów (nazwa upamiętnia siedmiu rzymian, którzy tam zginęli ), ruiny kościołów znajdują się na cmentarzu, na którym spoczywa św. Brendan.


 Niezwykłe krajobrazy klifowego wybrzeża, dzikie plaże, malownicze pastwiska oraz stada fok z roku na rok przyciągają na Arany coraz więcej turystów. Cała wyspa zachwyca pięknem i surowością, a kamienne murki wyznaczające małe pastwiska dodając uroku.


Najlepszym środkiem transportu po wyspie jest rower w ten sposób można najlepiej zwiedzić wyspę.


Największą atrakcją wyspy jest liczący 2000 lat fort króla Angusa - Dun Aengus. Fort miał chronić przed napaścią wroga, dziś zostały po nim jedynie mury usytuowane na krawedzi 100 metrowego kilfu.


Cudowny weekend spędzony na wyspie bez zasiegu i internetu :) Pierwszy raz tą wyspę odwiedziliśmy 13 lat temu, teraz również nas zachwyciła, być może jeszcze tam wrócimy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz