piątek, 8 marca 2013

Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet :)

8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet – święto to celebrowano jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.
Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach dzień ten obchodzony był obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.


Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Dziś symboliczny goździk został zastąpiony tulipanem, a rajstopy słodyczami. W dowód uznania w pracy dostajemy  symboliczne kwiaty, a i w domu możemy w końcu liczyć na jakiś bukiet. Na mieście feministki urządzają coroczne manify – demonstracje połączone z happeningami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
Współcześnie Święto to jest traktowane nieco z przymrużeniem oka, to przecież miło w tym dniu dostać kwiatka do ręki.Na mnie rano czekały już dwa smsy w tym jeden od brata :) a w domu bukiet tulipanów i dwa wykrojniki:) Jak dla mnie Dzień Kobiet mógłby być nawet codziennie :)
Miłego dnia

9 komentarzy:

 1. wszystkiego dobrego i wspaniałego dnia życzę:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak,tak dla mnie też Dzień Kobiet może być codziennie.I bardzo mi się to podoba:)
  Pozdrawiam i życzę Ci miłego dnia:))

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne tulipanki ale wykrojniki jeszcze fajniejsze :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post :-)
  Uwielbiam tulipany taki piękny zwiastun wiosny a i świetne wykrojniki :-)
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie też moze byc codziennie:))śliczne tulipanki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja tego święta raczej nie celebruję, ale jak bym takie prezenty dostawała to zaraz zdanie zmieniam ;)
  Tulipany zawsze piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne tulipany. No i wykrojniki zapewne sprawiły Ci radość:))
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń