sobota, 26 maja 2012

Dzień Matki

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Wtedy to również otaczano kultem matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj ten powrócił w XVII wiecznej Anglii pod nazwą "niedziela u matki" i na początku oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był dniem wolnym od pracy. Do tradycji należało składanie matce różnych podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Współczesne święto Dnia Matki po raz pierwszy obchodzone było w 1908 roku i zostało ustanowione przez Anna Jarvis w Ameryce. Święto to przyjęło się przez inne kraje i jest obchodzone na całym świecie do dzisiaj.

A to kilka bukietów które zrobiłam na tą okazję:

w czerwieni

pomarańczowy

brązy

w zieleni

niebieskości

Święto to obchodzone jest w różne dni w różnych częściach świata, najczęściej w marcu, kwietniu lub maju. W Irlandii obchodzi się je w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
A Wam który podoba się najbardziej? Bo mi wiadomo, że niebieski.

12 komentarzy:

 1. Bukieciki eleganckie! Dzięki za oświecenie na temat genezy święta! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. wszystkie są sliczne ,ale mi najbardziej podoba się w czerwieni i w brązach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. sliczne Agusiu, ale ten w brazach jest najcudowniejszy dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ps. zapraszam Cie na moje candy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bukiety piękne.I ile ciekawych rzeczy się dowiedziałam.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. U Ciebie zawsze można czegoś ciekawego się dowiedzieć. Bukieciki piękne ale ten w zielonościach najcudniejszy:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie ze u Ciebie zawsze można poczytać o świętach które obchodzimy, bo nie zawsze się wszystko (lub cokolwiek) o nich wie;) Bukieciki sliczne i baaaardzo smakowite. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne wszystkie, ale wybieram brązowy, jest elegancki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne bukieciki, u nas susza, chyba z miesiąc temu padało :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Robisz cudne bukieciki, wszystkie baardzo mi się podobają...szczególnie że zawierają tyle słodkości...mmm pycha:):):)

  OdpowiedzUsuń