sobota, 30 sierpnia 2014

Krótkie wakacje w Tomaszowie Lubelskim

Podczas krótkiego pobytu w Polsce udało mi się również wraz z mamą i bratem wybrać na krótkie wakacje do Tomaszowa Lubelskiego w odwiedziny do rodziny :) O Tomaszowie pisałam już tutaj 


Cerkiew prawosławna świętego Mikołaja 


Zwiedziłyśmy też pobliskie okolice takie jak:
Susiec to wieś położona w powiecie tomaszowskim, Miejscowość leży na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.
W Suścu urodził się Sylwester Chęciński - reżyser m.in. takich filmów jak: "Sami Swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". 5 lipca 2009 roku przy wjeździe do Suśca został odsłonięty pomnik Kargula i Pawlaka - bohaterów filmu "Sami swoi".

Na wzniesieniu  pomiędzy Suścem a wsią Grabowica znajduje się wysoka na 12 metrów wieża widokowa. z której można podziwiać panoramę Suśca i okolic.


W gmina Susiec posiada dużą ilość szlaków turystycznych i atrakcji przyrodniczych. My wybraliśmy się na krótki spacer do Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej szlakiem "Szumów".


"Szumy" są to małe, malownicze wodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu. Wtedy to nastąpiło wydźwigniecie wyżynnego obszaru Roztocza, przy jednoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej. 
Na granicy obu krain powstała linia spękań tektonicznych w postaci skalnych uskoków. 
Ze względu na duże różnice wysokości rzeki mają charakter górski. Płyną wartko wąskimi i głębokimi dolinami. Urozmaicają je przepiękne i urocze progi skalne tworzące wodospady nazywane pospolicie szumami. W plebiscycie dziennika Rzeczpospolita zostały uznane jako jeden z "7 Cudów Polskiej Natury".


Wybraliśmy się też do parku dinozaurów w Krasnobrodzie o którym pisałam już tutaj.
Niestety pogoda nam w tym dniu nie dopisała, więc park zwiedzaliśmy w tempie ekspresowym.W otoczeniu lasu i naturalnej  przyrody ścieżki z licznymi modelami dinozaurów prowadziły nas przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi pokazując jak wyglądało i jak rozwijało się życie setki milionów lat temu.


Zmoknięci po parku dinozaurów w deszczowe popołudnie wybraliśmy się na domowy obiadek do Zamościa. Ratusz w Zamościu to główny budynek na zamojskim Starym Mieście, który znajduje się  rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody.


Przy wejściu do ratusza, do którego prowadzą wspomniane schody, znajduje się tarcza z herbem miasta – mieści się na niej św. Tomasz Apostoł z tarczą, na której widać trzy włócznie, druga tarcza z Krzyżem Grunwaldu III klasy oraz tablica upamiętniająca wpisanie w 1992 r. zamojskiego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na schodach, od strony Rynku Wielkiego, nad środkową arkadą, jest także kartusz przedstawiająca II ordynata, Tomasza Zamoyskiego pochodząca z okresu jego panowania, tj. I poł. XVII w..

Na wieży ratusza codziennie w sezonie turystycznym o godzinie 12.00 jest odgrywany zamojski hejnał, ale tylko w trzy strony świata – poza zachodnią, ponieważ wg legendy założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał grać trębaczowi w kierunku Krakowa, czyli ówczesnej siedziby króla Zygmunta III Wazy, którego planów hetman nie popierał. Choć niektórzy twierdzą, że przyczyną niezgody panów była kobieta :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz