poniedziałek, 10 października 2011

Londyn

Jestem po krótkiej przerwie :)
Ostatni tydzień spędziłam w Londynie, jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast świata, w mieście wielu narodowości i różnych kultur.
Wyjazd ten trafił mi się okazyjnie więc nie mogłam przepuścic takiej szansy, tym bardziej, że wybierałam się tam już od kilku lat.
W mieście tym roi się od różnych atrakcji i zabytków więc tydzień czasu na pewno nie jest wystarczający aby zobaczyć wszystko, jednak udało mi się zobaczyć to co sobie zaplanowałam :)


Słynny Big Ben to neogotycka dzwonnica należący do Pałacu Westminsterskiego jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Londynu, liczy sobie 153 lata.
Pałac Westminsterski jest miejscem posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Izb Lordów i Izby Gmin. Początkowo pałac służyl jako siedziba władcy, ale żaden monarcha tam nie mieszkał. Pałac zawiera ponad 1000 pokoi, jest miejscem ważnych ceremonii państwowych, w tym otwarcia obrad parlamentu.


Opactwo Westminsterskie to jedna z najważniejszych angielskich świątyń. Od 1066 roku jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. Znane jest również jako miejsce miejsce ślubów oraz innych ważnych uroczystości. W kaplicy Świętego Edwarda znajduje się angielskie krzesło koronacyjne wykonane w 1300 roku oraz szkocki Kamień Rodzaju używany przy koronacji.

Katedra Świętego Pawła znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Jest to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. To tu 29 lipca 1981 roku odbył się bajkowy ślub stulecia księcia Karola z lady Dianą.
Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.


Pałac Buckingham to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów i oficjalna londyńska rezydencja królowej. Jest największym pałacem królewskim na świecie, który wciąż pełni swoją pierwotną funkcję. Pałac został wybudowany w 1703 roku jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. Współcześnie Pałac, oprócz roli londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii totutaj Londyńczycy składali kwiaty po śmierci księżnej Walii Diany.


Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty a w pozostałych miesiącach co drugi dzień. W której udało mi się uczestniczyć :) Przed pałacem zgromadziły się tłumy aby obserwować ta ceremonię.


The National Gallery to galeria sztuki która znajduje się w północnej części Trafalgar Square.
Prezentuje zbiory malarstwa z lat 1250-1900. Posiada szczególnie dużą kolekcję brytyjskich impresjonistów i kilkanaście dzieł Vincenta van Gogha w tym jeden obraz z kolekcji słoneczniki.
W galerii znajduje się kolekcja 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego. W National Gallery można obejrzeć także płótna Rubensa, Rembrandta, Moneta, Rafaela.British Museum czyli muzeum brytyjskie to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Wielki Dziedziniec otwarty w 2000 roku jest największym zadaszonym placem w Europie. Dach jest stalowo-szklaną konstrukcją składającą się z 1 656 par unikalnych szklanych tafli. Wielkość zbiorów w muzeum to ponad 7 milionów eksponatów. Znajduje się tam Kamień z Rosetty na kamieniu wyryty został tekst dwujęzyczny w trzech wersjach – po egipsku pismem hieroglificznym i demotycznym oraz po grecku.


W Londynie nie zabrakło też pięknych, zielonych parków, po których biegają wiewiórki które bardzo mnie zafascynowały :)
Hyde Park jest jednym z kilku parków królewskich w Londynie zajmuje 2,5 km kw.
Założony został w 1536 roku przez Henrka VIII.W Hyde Park znajduje się Speaker's Corner czyli miejsce w którym każdy może wyrazić swe poglądy niezależnie od ich znaczenia. Przemawiali tam m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin.


Kensington Gardens to jeden z królewskich ogrodów położonych w Londynie.
W ogrodzie tym znajduje się pomnik Piotrusia Pana jednego z najbardziej popularnych pomników w Londynie. Barrie opublikował swoje pierwsze opowiadanie o Piotrusiu w 1902 roku, inspiracją do jego napisania były jego relację z rodziną Llewelyn Davies, który rozpoczęły się w Kensington Gardens.
W ogrodach znajdują się również dwa place zabaw dla dzieci a 30 czerwca 2000 roku miało miejsce otwarcie placu zabaw upamiętniającego imię tragicznie zmarłej księżnej Diany. Każdego roku odwiedza go ponad 750 tysięcy dzieci. W Kensington Gardens kręcono ujęcia do licznych filmów fabularnych, np. drugiej części przygód Bridget Jones, „Marzyciela” z Johnnym Deppem.Miałam dużo szczęścia bo udało mi się również spotkać samą królową Elżbietę II :) która przechadzała się po Trafalgar Square, jest to główny centralny plac w Londynie.
Odbywają się tam ważne uroczystości jak również w tym miejscu londyńczycy witają Nowy Rok.
Plac powstał w XIX w. w miejscu dawnych stajni królewskich. Na środku placu stoi 61-metrowa kolumna Nelsona, otoczona pomnikami i fontannami. W jego otoczeniu znajduje się National Gallery.


Współczesny Londyn jest największym centrum finansowym świata a od 2006 przed Nowym Yorkiem w Londynie dokonuje się 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu euroobligacjami. W Londynie usytuowanych jest też kilkaset banków, największa giełda w Europie która jest trzecią giełdą na świecie. Mieszczą się tam również liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym.

13 komentarzy:

 1. Oh, mi się marzy ostatnio wycieczka do Londynu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia i z pewnością przeżycia :)
  Dziękuję serdecznie za odwiedzinki na blogu i przemiłe słówka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. pełen profesjonalizm, i zdjęcia i komentarz:)))
  świetna wycieczka, choć dla mnie tylko wirtualna:((((
  P.S powinnam się wstydzić, gdy powiem, że zazdroszczę Ci tej wyprawy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż , ogromna i piękna metropolia, a Ty przygotowałaś świetną relację!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę...Ja tylko przejeżdżałam przez Londyn.Moje jedyne wspomnienie to różnica w budownictwie po dwóch stronach mostu.Robiło wrażenie.
  Może jeszcze kiedyś...ech...
  Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała wycieczka, tylko pozazdrościć :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. W Londynie była 3 razy. Uwielbiam to miasto :)

  Ada

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje Wam za miłe komentarze i Wam zycze zeby sie spelnily Wasze marzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. byłam już dwukrotnie w Londynie i muszę przyznać, że uwielbiam to miasto!
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniały fotoreportaż.Dzięki za sympatyczną wycieczkę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie oprowadziłaś nas po Londynie, śliczne zdjęcia, nic tylko pozazdrościć :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Londyn jest super! Fajne zdjecie i ciekawa relacja.

  OdpowiedzUsuń