wtorek, 18 marca 2014

XVI warsztaty MyCork Artystycznie - haft krzyżykowy - koniczynka

W niedzielę 16 marca odbyły się kolejne tym razem już XVI warsztaty MyCork Artystycznie. Naszym gościem była przemiła i bardzo cierpliwa pani Maria Starosolska, emerytowana fizjoterapeutka i nauczycielka. Pasją naszego gościa jest haft krzyżykowy. Pani Maria haftuje kartki dla swoich bliskich na święta jak również piękne obrazy.

Kilkanaście lat temu Pani Maria wraz ze swoimi znajomymi z dzielnicy w której mieszkam  założyła kółko "Tęcza". Podczas cotygodniowych spotkań panie dzieliły się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin rękodziela. Obecnie od ośmiu lat Pani Maria mniej uczestniczy w spotkaniach, ponieważ od października do maja przebywa w Cork u córki.
To właśnie od swojej córki Pani Maria dowiedziała się o naszych warsztatach  i podczas pobytu w Irlandii w nich uczesniczy. W 2011 roku w Cork podczas Festiwalu Kultury Polskiej Pani Maria miala wystawę swoich prac w Camden Palace Hotel.
Na warsztatach w przedzień narodowego świeta Irlandii tj. Dnia św Patryka uczestniczki wykonywały koniczynkę - która jest symbolem Irlandii i równocześnie logiem stowarzyszenia MyCork.

 Koniczynka była wykonywana na drobnej kanwie plastikowej haftem krzyżykowym.
Do tego typu techniki trzeba mieć naprawdę bardzo dobry wzrok :) i skupić się na liczeniu krzyzyków aby powstał obrazek którego mam wzór.

 To bardzo długa praca i z reguły nie doceniania przez przecietnych ludzi, ale efekty są naprawdę piękne. Każda z uczestniczek miała wykonać po dwie koniczynki ale niektórym nie udało się skończyć nawet jednej, więc pozstało zadanie domowe do wykonania.
Do wyhaftowanej koniczynki została doszyta przypinka i tak powstała koniczynkowa broszka na Dzień Św Patryka.


Zajęcia były jak zawsze bardzo udane w miłym towarzystwie i pod okiem doświadczonego fachowca powstały piękne praca a ja nauczyłam się czegoś nowego :)

Dziękuję Pani Marii za poprowadzenie zajęć i przekazanie nam swojej wiedzy oraz Ani za zdjęcia :)
Więcej zdjęć z warsztatów możecie zobaczyć TUTAJ


1 komentarz:

  1. Miłe spotkanie widać :))) A haft krzyżykowy jest piękny! Zawsze podziwiam cierpliwość haftujących. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń