piątek, 14 lutego 2014

Walentynki - Święty Walenty

Dzisiaj obchodzone są Walentynki z tej okazji zrobiłam więc kilka słodkich bukietów walentynkowych.  A oto legenda o świętym Walentym.
"Dawno temu, w starożytnym Rzymie mieszkał Walenty. Z wykształcenia był lekarzem, ale jego chrześcijańska wiara była tak wielka, że z czasem został biskupem.


Było to w czasach panowania cesarza Klaudiusza, który uważał, że rzymscy legioniści nie powinni zakładać rodzin. Zabronił więc młodym mężczyznom wstępowania w związki małżeńskie. Jednak wielu legionistów nie posłuchało rozkazów cesarza, a ślubów udzielał im biskup Walenty.


Gdy wieści te dotarły do Klaudiusza, wpadł w szał i kazał wtrącić biskupa do lochu. Po szybkim procesie wydano na niego wyrok śmierci - miał zostać ścięty mieczem.

 

Czekając na wykonanie wyroku, Walenty poznał w lochu jednego ze strażników, który opowiedział mu o swej niewidomej córce. Była piękną dziewczyną, ale z powodu swego kalectwa nie miała szans na szczęśliwe życie, bo nikt nie chciał jej pojąć za żonę. Biskup wzruszył się opowieścią strażnika i modlił się tak długo, aż dziewczyna odzyskała wzrok.


Gdy niedługo potem biskupa prowadzono na ścięcie, przesłał dziewczynie list pełen otuchy i błogosławieństwa, w którym wyraził nadzieję, że teraz już będzie szczęśliwa. List był podpisany: "Twój Walenty".


Od tamtego wydarzenia powstał zwyczaj wysyłania do miłych sercu osób anonimowych kartek z wyrazami miłości, które podpisuje się jedynie imieniem "Walenty" lub "Twój Walenty".

U mnie Walenty też już był : ) i przyniósł mi super prezent :) który będzie mi służył do wygodnego przeglądania Waszych blogów :)

Pozdrawiam Walentynkowo i życzę Wam dużo miłości  ale tylko tej prawdziwej.

6 komentarzy:

 1. No proszę, tak długo żyje a historii Walentynek nie znałam.Chciałabym aby ludzie sobie bliscy obchodzili Walentynki ciągle i bez przerwy:)))
  Serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że Twój Walenty nie zawiódł :) Bukiety świetne! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie śliczne i romantyczne bukiety :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zawsze piękne bukiety... oglądam i wzdycham...
  a Walentynki to przyjemne święto - może "nie nasze" ale sympatyczne :)

  OdpowiedzUsuń