poniedziałek, 10 grudnia 2012

Święty Mikołaj

6 grudnia odkąd pamiętam zawsze przychodził do mnie święty Mikołaj :) W czasach dzieciństwa wspólnie z bratem każdego roku wyglądaliśmy tego zacnego gościa. Czasem udawało nam się go spotkać w twarzą w twarz, często jednak przychodził do nas w nocy, pozostawiając prezenty pod poduszką.


Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patras w Grecji.  Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Zasłynął jako człowiek o dobrym sercu, zadziwiał swoją serdecznością i życzliwością wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych i schorowanych. Legendy głoszą, że otrzymał spory majątek po rodzicach, którym podzielił się z ubogimi. Był człowiekiem pobożnym i miłosiernym. Został biskupem Miry z woli mieszkańców tego miasta. Zmarł w połowie IV wieku. Po jego śmierci  oddawano mu cześć. W czasach gdy Arabowie opanowali miasto, włoskim kupcom udało się wykraść relikwie zmarłego biskupa i przewieźć do Barii we Włoszech. Nie brakuje legend o szlachetnych czynach biskupa Mikołaja. Jedna z nich głosi, iż za jego wstawiennictwem wypuszczono z niewoli trzech oficerów niesprawiedliwie więzionych. Druga legenda mówi o trzech młodych chłopcach, którym ocalił życie od wyroku śmierci. Wybawił także kilku żeglarzy z katastrofy morskiej. Znana jest również opowieść o tym, jak Św. Mikołaj zachował się na wieść o tym, że pewien nędzarz sprzedał swoje trzy córki do domu publicznego. W nocy, przez komin wrzucił worki z pieniędzmi, by je wykupić. Sakiewki wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Stąd też zrodził się zwyczaj wieszania skarpet na prezenty, przy kominkach w okresie Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj zasłynął jako biskup potrzebujących. Biednym ofiarował pomoc materialną, a pokrzywdzonym wsparcie duchowe. 6 grudnia Kościół Katolicki wspomina Św. Mikołaja biskupa z Miry, jest on czczony jako patron rybaków, marynarzy, dzieci, panien i więźniów. W Kościele Prawosławnym Św. Mikołaj jest najbardziej czczoną postacią spośród wszystkich świętych, patronuje Grecji, Albanii i Rosji.

W tym roku również przyszedł do mnie święty Mikołaj i na mojej poduszce zostawił duży prezent :)


Mikołaj dobrze, wiedział jaki prezent mi przynieść, po rozpakowaniu prezentu jego zawartość była dla mnie wielką niespodzianką. Dostałam lampę do prac artystycznych z lupą powiększającą :)


 oraz zestaw plastyczny skladający się z 51 elementów.


Świętego Mikołaja w okresie przedświątecznym można spotkać również w Wiosce Świętego Mikołaja podczas Winterval, czyli festiwalu zimowego w Waterford. Wybraliśmy się, tam w miniony weekend wspólnie z 5-letnią Emilką córką Marty, która w tym czasie była na markecie ze swoimi cudnymi kieliszkami, broszkami itp. oraz moimi świeczkami :) W rolę świętego Mikołaja wcielił się wspaniały człowiek Krzysztof Wiśniewski,  który wraz ze swoją żoną Iwą oraz Bartoszem Zdrojowy i Anną Lesisz stworzyli to atrakcyjne miejsce związane z polską tradycj obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

W wiosce świętego Mikołaja Irlandczycy mogą poznać tradycje Polskiego Bożego Narodzenia.


Można zobaczyć tam tradycyjnie udekorowany stół  do Wigilii a także skosztować pierogów i barszczyku

Dużą atrakcją dla małych i dużych są warsztaty pieczenia pierników, które prowadzi Iwa. Piękny piernikowy zapach przyciąga ulicznych przechodniów. W wiosce Mikołaja każdy może stworzyć własne pierniczki, wycinając przeróżne kształty ciasteczek i ozdabiając je kolorowym lukrem według swojego uznania.


Emilka upiekła i ozdobiła prześliczne pierniczki dla swojej mamy :)


W przepięknej bajkowej scenografii, na drewnianych sankach dzieci i dorośli mogą oglądnąć znanego Koziołka Matołka 


Podczas Winterval, czyli festiwalu zimowego w Waterford można zobaczyć też wiele innych atrakcji. Jedną z największych atrakcji tego festiwalu jest niezwykły pokaz świateł na budynku The Deanery przy protestanckiej katedrze.


Piękne kolory, świąteczna muzyka ukazują magiczną atmosferę świąt


Kilka razy i ja ubrana byłam w stój świętego Mikołaja ;) pierwszy raz kilkanaście lat temu, kiedy mój młodszy,  kilku letni brat czekał na tego świętego. Ostatnio byłam również Mikołajką podczas warsztatów Mikołajkowych z MyCork Artystycznie o  których pisałam tutaj


W niedzielę 9 grudnia święty Mikołaj zaproszony przez Stowarzyszenie MyCok odwiedził grzeczne dzieci w Cork w salce przy Kościele Św. Augustyna i obdarował ich słodkimi prezentami.
I mnie spotkało wielkie szczęście, bo mogłam usiąść świętemu na kolanach jak za dawnych lat :)


Z racji swoich dobrych uczynków popularność tego świętego przetrwała do dzisiaj, co roku ludzie przebierają się na jego cześć, by móc obdarować prezentami najbliższych, a zwłaszcza dzieci. 
Oby ta tradycja tkwiła w nas, jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego, niż sprawianie radości i niespodzianek drugiemu człowiekowi.

12 komentarzy:

 1. fajne prezenty Ci ten Mikołaj przyniósł :))

  OdpowiedzUsuń
 2. jaka piękna Pani Mikołajowa! nie mogę się napatrzeć :)
  taka lampa świetny pomysł ;) super się spisał Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
 3. jaki fajny Mikołaj, byłaś grzeczna:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wygodnie Ci się spało z takim pudłem pod poduszką :) ale dla takiego prezentu warto znieść niewygodę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny, ciekawy wpis, z przyjemnością przeczytałam :)
  Grzeczna byłaś to i prezent super :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. super prezenty dostałaś :-)
  bardzo ciekawie napisany post :-)
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 7. Miła prawdziwie świąteczna atmosfera. Prezenty super. Do mnie też przychodzi Mikołaj ale skromny. To Gwiazdorek pod choinkę ma wór obfitości:) Pozdrawiam cieplutko. Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdziwy Święty Mikołaj (nie tylko ze stroju)skoro dostała Ci się taka paka!

  OdpowiedzUsuń
 9. ta lupa to i mi by sie przydała:)))piekne prezenty:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Super prezent dla super dziewczyny :))))))))

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna fotorelacja ;) Strasznie spodobał mi się ten pokaz świateł na budynku :)

  A prezent od MIKOŁAJA pierwsza klasa ;) Super !

  Pozdrawiam,
  Mika

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny prezent dostałaś, mnie też już by się taka lupa przydała, albo najlepiej dwiet lupy w formie okularów - od tego dłubania wzrok już nie ten, co 20 lat temu...

  Świetny pomysł na fotele kinowe - moje dzieciaki czasami oglądają bajkę w fotelikach samochodowych, gdy te - wypięte z samochodu - lądują na chwilę w domu:-)

  OdpowiedzUsuń