sobota, 1 lutego 2020

Ennis

Na weekend wybraliśmy się do Ennis wieczorem odbyło się tam spotkanie z dziennikarzem Piotrem Semka. Podcza spotkania dziennikarz opowiadał o swoim dzieciństwie w Gdańsku, o pierwszych krokach reportera i kolejnych wyborach życiowych.


Wieczorem pospacerowalimy po Ennis  i poszliśmy na pyszną włoską kolację :)



Ennis leży nad rzeką Fergus, na północ od Limerick i na południe od Galway. Nazwa Ennis (Inis) jest skrótem pełnej nazwy: Inis Cluain Ramh Fhada.
Miasto rozwinęło się wokół ośrodka franciszkańskiego, którego główny budynek wzniesiono w 1242 roku. W średniowieczu było miastem targowym, i pozostawało takim jeszcze do niedawna. Obecnie znane jest jako ośrodek tradycyjnej kultury. W Ennis odbywa się co roku po koniec maja Fleadh Nua, drugi co do wielkości festiwal muzyczny w Irlandii.


Na drugi dzień pogoda nam sprzyjała odwiedziliśmy opactwa w Quen
Nazwa miejscowości wywodzi się od drzew truskawkowych rosnących dawniej w tej okolicy. Innym wyjaśnieniem jest pięć dróg wychodzących z wioski.


Klasztor (Quin Abbey) – ufundowany w roku 1350 i rozbudowywany przez kolejne 80 lat przez ród MacNamarów. W roku 1433 oddany franciszkanom. Zakon został oficjalnie zlikwidowany w roku 1541 a 6 lat później budynki oddane w ręce rodziny O’Brienów. Zakonnicy wrócili do klasztoru na początku XVII wieku i z kilkoma przerwami przebywali tutaj do 1820 roku, kiedy umarł ostatni z braci zakonnych John Hogan of Drim. W roku 1880 klasztor został uznany narodowym zabytkiem.
Kaplica (The Lady Chapel) – zbudowana w roku 1430 przez Mahona MacNamarę; późniejsze miejsce pochówku Johna „Fireball” MacNamary (ok. 1750–1836).


Nasz wyjazd nie obył się bez szukania skrytek z gry geocaching  kochany Mąż ♥️ znalazł największą  i najtrudniejszą bo GPS zwariował między drzewami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz