poniedziałek, 15 lutego 2016

Belfast śladami geocachingu

W połowie stycznia gościł u nas Michał, który przyjechał do Irlandii na ferie zrelaksować się przed maturą i odpocząć od codzienności :) Wybraliśmy się więc po raz drugi z wizytą do Irlandii Północnej by pokazać Michałowi to historyczne miasto. Tym razem postanowiłam zwiedzić to miasto szlakiem geocaching i poszukać ukrytych tam skrytek :)


Jedną ze skrytek znalazłam koło Ulster Muzeum, które położone jest w Ogrodach Botanicznych w Belfaście, ma około 8000 metrów kwadratowych przestrzeni publicznej.


 Prezentuje zbiory z dziedziny: archeologii, etnografii, skarby z hiszpańskiej Armady, lokalnej historii, numizmatyki, przemysłu, botaniki, zoologii i geologii. Jest to największe muzeum w Irlandii Północnej.


Znajduje się tam sala dla dzieci oraz kącik w którym można przymierzyć strój z epoki :)


Każdy odwiedzający może również zbudować według własnego gustu grobowiec megalityczny :)


Idąc dalej możemy odwiedzić Queen's University Belfast publiczną uczelnię badawczą działającą od 1849 roku. Queen's University Belfast i jest jedną z największych uczelni w całej Wielkiej Brytanii: ma ponad 25 tysięcy studentów studiów licencjackich i magisterskich i 250 budynków, w których odbywają się zajęcia.
Ten uniwersytet kształci wszechstronnie, a poszczególne kierunki i specjalności zostały rozdzielone pomiędzy trzy wydziały: Faculty of Arts, Humanities and Social Sciences, Faculty of Engineering and Physical Sciences oraz Faculty of Medicine, Health and Life Sciences.
Queen’s University należy do prestiżowej Russel Group zrzeszającej brytyjskie uczelnie badawcze.


Kolejną atrakcją Belfastu jest Albert Memorial Clock -  wysoka wieża zegarowa będąca obecnie jednym z najlepszych punktów orientacyjnych w mieście; jej budowę ukończono w 1869 r. Wieża wznosi się na 113 metrów i jest zbudowana w stylu francuskiego i włoskiego gotyku. U jej podstawy widnieją rzeźby, a na szczycie znajduje się zegar i dwu tonowy dzwon. Wieżę zbudowano na drewnianych palach na podmokłym gruncie, w wyniku czego pochyla się na 1,3 metra. Kiedyś miejsce wokół wieży odwiedzane było przez półświatek Belfastu, dziś to atrakcyjne miejsce pełne drzew, fontann i rzeźb. W 1992 r. wybuch bomby podłożonej na High Street w Belfaście przez Irlandzką Armię Republikańską spowodował uszkodzenia zegara na wieży. Przez kolejną dekadę stan wieży bardzo się pogorszył, w związku, z czym przekazano wiele milionów funtów na jej renowację. Podczas prac wzmocniono drewniane fundamenty, stare rzeźby zastąpiono nowymi, a całą wieżę gruntownie odnowiono.


Na nadbrzeżu rzeki Lagan znajduje się 10 metrowa rzeźba The Big Fish, czyli „Wielka ryba” Powierzchnia ryby jest wykonana z niebieskiej ceramiki - kształt kafelek. Przepiękne dzieło sztuki, które warto zobaczyć z bliska. Pomnik Big Fish tworzy mozaika łusek, na których zapisana jest historia miasta.


W pobliżu stoi współczesna rzeźba, symbol pokoju – Lady with the Ring.


W centrum  miasta znajduje się Belfast City Hall  barokowy ratusz. Jego budowę rozpoczęto w 1898 r., a zakończono w 1906 r. Plan budowy ratusza powstał już w 1888 r. w momencie otrzymania przez Belfast statusu miasta z rąk królowej Wiktorii. Jednak dopiero po 10 latach zrealizowano te plany.


 We wnętrzu budynku znajdują się liczne zdobienia rzeźbione, marmurowy hall, pomniki, witraże, obrazy m.in. portret królowej Wiktorii i króla Wilhelma III.  Znajduje się tam również tablica witająca turystów nie brakło również przywitania w języku polskim :)


Piękny widok na miasto można podziwiać z tarasu widokowego znajdującego się w centrum handlowym.


Belfast jest miastem w którym przez dziesięciolecia odbywały się wybuchy i strzelaniny między katolikami i protestantami.  Powstało wiele murali na malowidłach katolików znajdują się kolory irlandzkiej flagi - zielony i pomarańczowy, a u protestantów - brytyjskiej, niebieski i czerwony.


Na Falls Road, zobaczyć możemy polityczny mural na ścianie siedziby partii Sinn Féin, politycznego skrzydła IRA w irlandzkim nazwa ta oznacza "My sami", co odzwierciedla niepodległościowe marzenia Irlandczyków z Północy. Skromny jednopiętrowy budynek z czerwonej cegły ze spadzistym dachem
Mural  przedstawia Boba Sandsa, jednego z poległych katolickich bohaterów.


Belfast dawniej potęga stoczniowa, to tutaj powstał Titanic ktry był jednym z trzech liniowców klasy Olympic. Miał dwie siostrzane jednostki: Olympic i Gigantic (nazwa trzeciego została po katastrofie Titanica zmieniona na mniej pretensjonalną – Britannic).


Koncepcja budowy tej serii statków powstała wiosną 1907 roku podczas spotkania towarzyskiego Bruce’a Ismaya, dyrektora kompanii żeglugowej White Star Line i Williama Jamesa Pirrie, prezesa rady nadzorczej stoczni Harland and Wolff w Belfaście. ,


31 marca  2012 w 100 rocznicę zatonięcia Titanica w Belfaście, mieście w którym statek został zaprojektowany, wybudowany, wodowany  otwarto największe na świecie centrum poświęcone Titanicowi – TITANIC BELFAST.Muzeum ma uczcić tych, którzy ponieśli śmierć w tej katastrofie, ale też tych, którzy pracowali przy budowie statku.


 Budowa Titanic Belfast, niezwykłego budynku wpisanego w pejzaż Belfastu trwała 3 lata
 Zewnętrzna fasada budynku składa się z 4 dziobów statku, zwróconych w cztery strony świata, dzioby osiągają wysokość ponad 27 metrów
Połyskującą zewnętrzną fasadę tworzy 3,000 pojedynczych oksydowanych srebrem aluminiowych tarcz, których urok wzmacniać będą baseny z wodą otaczające podstawę budynku.
Titanic Belfast posiada najdłuższą podwieszaną windę w Irlandii. Budynek ma wysokość ponad 24 metrów, schody mają 124 stopnie, zapewniając dostęp do dwóch najwyższych pięter.


Koszty budowy Titanica w 1912 roku wynosiły 7, 5 miliona dolarów, dzisiaj byłby to koszt 400 milionów dolarów. Do budowy statku użyto trzy miliony nitów przy procesie konstrukcyjnym,


Cechą charakterystyczna statku były jego cztery kominy, z czterech tylko trzy były prawdziwe, czwarty był swego rodzaju atrapą dodaną dla celów estetycznych.


Przy muzeum również została ukryta skrytka geocaching którą bez trudu odnalazłam :)


W muzeum nie ma oryginalnych rzeczy z Titanica wszystkie zostały na dnie oceanu jako hołd ku pamięci zmarłym w katastrofie.


Na początku zwiedzania turystom robiona jest pamiątkowa fotografia z kilkoma rodzajami tła do wyboru z czasów Titanica, które można sobie wykupić po zwiedzaniu.
Było to najdroższe muzeum w jakim dotychczas byłam bo bilet kosztuje aż 17 funtów.
Momentami można poczuć się jak pasażer Titanica, specjalnym wagonikiem zwiedzić stocznię w czasie gdy powstawał Titanic oraz przeżyć wirtualną katastrofę.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza