poniedziałek, 1 lutego 2021

Święta Brygida patronka Irlandii

 1 lutego w Irlandii  zaczyna się  wiosna a w kościele katolickim jest to liturgiczne wspomnienie świętej Brygidy.

Jest to najpopularniejsza, po świętym Patryku, irlandzka święta – uznawana obok niego i św. Kolumby za patronkę Irlandii i szczególną opiekunkę prac na roli. Liczne są w Irlandii kościoły pod jej wezwaniem. Tych troje świętych uznawanych jest za irlandzką trójcę cudotwórców.

Święta Brygida urodziła się w rodzinie pogańskiej, jako mała dziewczynka zajmowała się wypasem owiec i bydła i pracą w polu. Według tradycji plotła małe krzyżyki ze słomy, które do dziś są bardzo popularne w Irlandii. Na znak dziewiczego oddania służbie Bożej przyjęła w 467 roku z rąk nieokreślonego biskupa welon. Założony przez św. Brygidę klasztor Kildar (Cell Dara - dębowy dom) miał duży wpływ na ewangelizację Irlandii. Klasztor funkcjonował do roku 836, kiedy został złupiony i w dużej części wyburzony przez Normanów.

Postać świętej Brygidy łączona jest niekiedy z celtycką boginią ognia Brigid.

Jest również patronką i opiekunką wyrobów mlecznych; w wigilię jej święta, czyli 31 stycznia, wystawiano według irlandzkiej tradycji chleb i mleko, a dom był uprzątnięty i przygotowany jak na przyjęcie gościa. Wierzono bowiem, że święta odwiedza gospodarstwa domowe. W spiżarni zaś obok garnców z mlekiem przez cały rok stawiano małe krzyżyki ze słomy, które miały uchronić mleko przed złośliwymi chochlikami spijającymi śmietankę.

W 2015 roku odwiedziliśmy Kidlare.

1 komentarz:

  1. Ciekawe są historię świętych i tradycję z Nimi związane. Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń