wtorek, 15 września 2020

Las w sloiku

 Ostanio zrobiłam kilka kompozycji las w słoiku, czyli miniaturowych rozmiarów zagajnik szczelnie zamknięty w szklanym słoju, to trend który obecnie podbił serca miłośników jak i amatorów roślin.

Trochę historii - skąd się wziął las w słoiku?

Botanik dr Nathaniel Bagshaw Ward, odkrył, że dzięki szklanym  kontenerom podróżnicy i botanicy mogli bezpiecznie dowieźć na drugi koniec świata cenne okazy egzotycznych roślin czy owadów, bo pod szczelnie zamkniętym szkłem wytwarza się mikroklimat. Wilgotność jest odpowiednia, a roślina chroniona, np. przed zabójczą dla niej bryzą morską pełną soli. W XIX wieku w ten sposób przewożono sadzonki czy pędy roślin, które później mogły się swobodnie rozrastać, wsadzone z powrotem do ziemi, tyle że nie swojej ojczystej. Jego wynalazek nazywamy Wardian Case. 

Zrobiłam również otwartą kompozycję w szkle

oraz kompozycje z kaktusów i żwych kamieni


W szklanych naczyniach zamknięto chwilę, ale nie uśmiercono natury, żeby stanowiła ładną dekorację. Lasy w butelkach żyją i mają się świetnie. Rośliny wytwarzają wszystko, co jest potrzebne do życia, a zwłaszcza tlen, dlatego nie duszą się w słojach, tylko oddychają i zachowują wilgotność. Trzeba je od czasu do czasu podlać, ale na pewno nie tak często jak rośliny doniczkowe – wystarczy raz na dwa tygodnie.  Słoiczkowe rośliny nie lubią pełnego światła ani źródeł ciepła, za to bardzo lubią być widoczne. Można je wyeksponować w minimalistycznym wnętrzu albo zrobić z nich szklaną dżunglę.

W najbliższą sobotę i niedzielę zapraszam na warsztaty dla kobiet szczegóły mozna zaleźć TUTAJ  Podczas warsztatów wykonamy Las w Słoiku, oryginalną ozdobę do domu. Samodzielnie dobierzemy gatunki roślin, które do niego włożymy, tworząc autorski projekt. Las w Słoiku nie wymaga dużo pielęgnacji więc jest idealny dla każdego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza