wtorek, 18 września 2018

Galway

Z Michałem wybraliśmy się na północ Irlandii do Sligo, po drodze zatrzymalismy się w Galway - miasta irlandzkiego pierścienia Claddagh. Tam też  spotkaliśmy leprechauna - irlandzkiego krasnala. :)


Claddagh irlandzki pierścień (ten symbol mamy również na naszych obrączkach ślubnych :) znany jako pierścień przyjaźni, więzi lub małżeństwa. Claddagh przedstawia wzór trzymanego w dłoniach serca w koronie. W tej kompozycji ukrytych znaczeń odnaleźć można serce – znany symbol miłości, koronę symbolizującą szlachetne, królewskie cechy - wierność i uczciwość i dłonie będące symbolem przyjaźni, oddania i troski.Pierścień Claddagh.


Według legendy twórcą pierścienia był młody rybak Richard Joyce, który na początku XVI wieku opuścił wybrankę swego serca i wyruszył do pracy na Wyspach Karaibskich. W czasie podróży statek, na którym podróżował Joyce został pojmany, a on sam sprzedany złotnikowi z Afryki Północnej. W niewoli Joyce nauczył się rzemiosła. Wkrótce po tym jak został uwolniony powrócił do wybranki swojego serca i wręczył jej wykuty specjalnie dla niej pierścień. Symbolizował on jego miłość i oddanie ukochanej. Pierścień Claddagh wyrażał wszystkie uczucia, które przez lata pozostawały niewypowiedziane w potęgującej je tęsknocie jego serca.


Po drodze odwiedziliśmy również sanktuarium Maryjne w Knock  :) w którym  21 sierpnia 1879 roku miało miejsce Objawienie Matki Bożej.
Na ścianie miejscowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela ukazała się Matka Boża w towarzystwie św. Józefa i św. Jana Ewangelisty. Od tego momentu miejsce to stało się centrum pielgrzymek.


W setną rocznicę objawień odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II, nadając kościołowi Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza