wtorek, 22 maja 2018

Paryż

I znowu narobiło mi się blogowych zaległości :( Cofnijmy się do maja kiedy to z okazji naszej pierwszej rocznicy ślubu wybraliśmy się na 4 dni do Paryża :)
W Paryżu byliśmy już rano o 9.30 mieliśmy 5 godzin czasu aby zameldować się w naszym hotelu, aby nie tracić czasu zwiedzanie zaczęliśmy od muzeum sztuki współczesnej  - Centre Georges Pompidou.

Muzeum Sztuki Współczesnej Pompidou w Paryżu znajduje się w centrum miasta, powstało z woli prezydenta Georgesa Pompidou. Polityk i miłośnik sztuki nie doczekał jednak otwarcia muzeum za swojego życia, inauguracja odbyła się 3 lata po jego śmierci, jego wkład uczczono nadaniem placówki kulturowej jego imieniem i nazwiskiem.


W muzeum odbywają się cyklicznie wystawy rangi światowej. W 1983 muzeum zaprezentowało wystawę "Presences Polonaises " na temat historii awangardowej sztuki polskiej.
Z muzeum podziwiać można widok na cały Paryż :)


Budynek zajmuje powierzchnię placu. Wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory, z których każdy odpowiada innej funkcji. Niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty – instalacje elektryczne, czerwony – komunikacja, a zielony to wodociągi. Daje to wiele możliwości aranżacji i podziału przestrzeni wewnątrz budynku. Trzy najwyższe piętra budowli zajmuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej.


Wieczorem wybraliśmy się zobaczyć  Wieżę Eiffla najbardziej  znanego obiektu architektoniczny uznawany za symbol tego miasta. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. Nie sądziliśmy że uda nam się wejść na wieżę bez kolejki ale spotkała nas niespodzianka bo wieczorem kolejki nie było i mogliśmy podziwiać Paryż nocą :)


Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.
Na wieży dostępne są trzy poziomy widokowe. Pierwszy i drugi są dostępne schodami i windami, trzeci poziom jest dostępny tylko windą.


W latach 1980–1985 została przeprowadzona renowacja wieży i wtedy to zamocowano na wieży nowe oświetlenie składające się z 352 reflektorów, każdy po 1000 W. W 2004 roku wymieniono po raz kolejny lampy, tym razem zastosowano nowocześniejsze i bardziej oszczędne, bo mające 400 i 600 W. Oświetlenie zamontowane na samej wieży umożliwia zmianę jej wyglądu po zmroku. Wieża bywa przyozdabiana małymi lampkami lub podświetlana we francuskie barwy państwowe. W roku 2000 na szczycie wieży zainstalowano na stałe dwa reflektory, które każdej nocy kręcą się jak latarnia morska i są widoczne z odległości 80 km. Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, do czego zużywa się 50–60 ton farby.
Od godziny 22.00 Wieża Eiffla przez kilka  minut o każdej rozpoczynającej godzinie miga tysiącem światełek. Piękny to widok :). Na szczycie wieży znajduje się biuro Eiffla. I tam również znajduje się skrytka z gry geocaching :)


W niedzielę świętowaliśmy naszą rocznicę :) od męża dostałam piękny prezent kolczyki  z symbolem irlandzkiego pierścienia Claddagh który mamy na naszych obrączkach :)


Następnie udaliśmy się do Bazyliki  Sacré-Cœur która wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre w XVIII dzielnicy Paryża. Do budowy zastosowano na elewacjach trawertyn (nazywany również białym granitem), stąd potoczna nazwa – biała bazylika.  Budowę tego monumentalnego kościoła zainicjowało dwóch przemysłowców, którzy w podzięce za ocalenie Paryża w wojnie francusko-pruskiej, poprzysięgli zbudować tu świątynię. Budowa trwała przeszło 40 lat. Wzgórze, w którym od wieków wydobywano wapień i gips, musiano wzmocnić specjalnymi filarami. Konsekracji dokonano dopiero w 1919.
Bazylika Sacre Coeur jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze wzgórza, na którym się znajduje, można podziwiać panoramę całego miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. To z niej znajduje się największy dzwon Paryża i jednocześnie jeden z najcięższych dzwonów na świecie- Savoyarde. Waży on aż 18,5 tony! Podobno gdy dzwoni, słychać go po drugiej stronie miasta.


Na rocznicowy obiad i niedzielną kawę wybraliśmy małą restauracj w Montmartre dzielnicy artystów, która przez wielu turystów zaliczana jest do najbardziej malowniczych dzielnic Paryża. Nazwa Montmarte – Wzgórze Męczenników – wywodzi się od biskupa Paryża w III w, Świętego Dionizego. Jak głoszą podania, Dionizy zostawszy zamordowany przez Rzymian, wziął swoją głowę pod pachę i udał się z nią kilka kilometrów na północ. Później miał umyć ją w fontannie przy Suzanne Buisson. To tutaj między innymi tworzył Vincent Van Gogh oraz Auguste Renoir, Pablo Picasso czy Claude Monet. Niestety, modny dystrykt stracił łaski u francuskiej cyganerii artystycznej, która pod koniec XIX w. zaczęła masowo przenosić się do dzielnicy Montparnasse. Tradycje artystyczne na Montmartre zostały niejako odnowione w czasach współczesnych, jednak w wydaniu nastawionym mocno na masową turystykę. Nie bez powodu krąży powiedzenie, że więcej Paryża w Montmartre, niż Montmartre w Paryżu.


Po drodze skosztowaliśmy też pysznych francuskich słodkości, między innymi słynnych makaroników :)


Dzięki geocaching dotarliśmy do "Ściany  Miłości" ze słowami "Kocham Cię" we wszystkich językach świata. Dokładnie na środku - jest i po polsku ;-)


Musieliśmy też zobaczyć  Moulin Rouge w dzielnicy Pigalle, przy Boulevard de znajduje się słynny kabaret Moulin Rouge. który jest nierozerwalnie związany z Paryżem. To tutaj narodził się kankan. Początkowo odważny taniec wywołał fale krytyki, dziś natomiast stanowi główną atrakcję przyciągającą co roku miliony turystów.
Kabaret Moulin Rouge zajmuje budynek po dawnym młynie, któremu zawdzięcza swoją nazwę – z francuskiego moulin rouge oznacza czerwony młyn. Na dachu znajduje się charakterystyczny czerwony wiatrak, znak rozpoznawczy tego miejsca.


Nieopodal Moulin Rouge znajduje się Plac Pigalle to jedna z najsłynniejszych na świecie "dzielnic czerwonych latarni". Za dnia Pigalle niczym specjalnie się nie wyróżnia, jednak nocą całkowicie zmienia swoje oblicze. Są tu m.in. hotele "na godziny", domy publiczne i sex-shopy. Ulica podświetlona jest na czerwono, co ma dodatkowo podkreślić jej erotyczny charakter.


Zwiedzając Paryż, koniecznie należy odwiedzić Luwr – największe muzeum na świecie . W porażających wielkością wnętrzach znajduje się ponad 35 tys. eksponatów.


Muzeum Luwr  wybudowano w 1190 roku. Początkowo budowla pełniła funkcje twierdzy obronnej. Po dwustu latach przekształcono ją w rezydencję królewską, która przez wieki stanowiła siedzibę ponad 20 władców Francji. W XVII dwór królewski przeniesiony został do Wersalu i tym samym zadecydowano, aby opuszczony budynek oddać w ręce artystów. Ostatecznie 1793 roku otwarto tutaj muzeum. Podstawę zbiorów stanowiły dzieła dotychczasowo zgromadzone przez królów oraz łupy wojenne Napoleona.


 Luwr liczy ponad 350 tysięcy eksponatów, z czego zwiedzającym udostępniono zaledwie 10%. Reszta zbiorów spoczywa w magazynach i jest wykorzystywana jedynie podczas wystaw czasowych bądź wypożyczana innym placówkom.
Do arcydzieł wszech czasów, które warto zobaczyć spędzając w Luwrze  należą:
Mona Liza Leonarda da Vinci
Wenus z Milo
Nike z Samotraki
Galeria egipska (mumie, sarkofagi, papirusy)
Galeria Malarstwa Włoskiego
Czy pomyślelibyście, że przy muzeum które odwiedza miliony turystów również schowana jest skrytka z gry geocaching, którą udało nam się znaleźć :)


Kolejnym naszym celem była Katedra Notre Dame – najsłynniejszy zabytek Francji
Katedra Notre Dame swoją chwałę zawdzięcza nie tylko słynnej powieści Wiktora Hugo. Co roku blisko 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji.
Budowa świątyni godnie reprezentującej Paryż rozpoczęła się w XII w i trwała blisko 200 lat. Jeszcze nie dokończono budowy katedry, a stała się ona centrum najważniejszych wydarzeń w historii Francji. Stąd w średniowieczy wyruszały wyprawy krzyżowe, a kilkaset lat później w 1804 Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Tutaj również tysiące Francuzów żegnało przywódcę Charles de Gaulle’a.


Dziedziniec przed katedrą od 2006 r nosi nazwę placu Jana Pawła II. Znajduje się na nim niewielka gwiazda z brązu tzw. Point Zero – miejsce, od którego mierzy się odległości do innych miast we Francji.


Przy katedrze Notre-Dame, 25 października 2014 roku  został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II. Pomnik Papieża Polaka stanął na skwerze Jana XXIII w miejscu historycznym, które co roku odwiedza około 7 milionów turystów z różnych zakątków świata. Tutaj również znalazłam skrytkę :)


Na moście dla pieszych  Passerelle Debilly  łączącego paryskie bulwary New-York i Branly. przypięliśmy kłódkę z naszymi imionami :)


Najlepsze widoki na Wieżę Eiffela zobaczyć można z Placu Trocadero jest to miejsce złożone z ogrodów, placu widokowego, pałacu i ogromnej fontanny.


Znajduje się w XVI okręgu, po jednej stronie Sekwany i, zaraz na przeciwko Pól Marsowych, Wieży Eiffel. Został stworzony na wystawę EXPO w 1937 roku.


Ogromna fontanna, która znajduje się po środku w kształcie prostokąta, jest nazywana Fontanną Warszawską.


Plac Trocadero słynie z ogromnej liczby turystów, którzy przychodzą tam, aby mieć najlepszy widok na Wieżę Eiffel. Jest to najwyższy obszar całego Trocadero i znajduje się zaraz na przeciwko Wieży Eiffel, dlatego widoki stamtąd zapierają dech w piersiach.


Punktem obowiązkowym naszego zwiedzania był teżŁuk Triumfalny – pamiątka zwycięstw Napoleona. Napoelon zlecając w 1806 roku budowę Łuku Triumfalnego pragnął, aby przyświecały mu trzy cele. Budowla miała dominować nad miastem, odzwierciedlać zamiłowanie cesarza do sztuki antycznej i zapewnić mu nieśmiertelność. Niestety, sam Napoleon przejechał pod jego sklepieniem dopiero w kondukcie żałobnym po swojej śmierci w 1841 roku… Budowę Łuku triumfalnego ukończono po 30 latach od jej rozpoczęcia!
Łuk Triumfalny  upamiętnia wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Ta bogato zdobiona rzeźbami budowla liczy 49 metrów wysokości. Na wewnętrznych ścianach wykuto nazwy 128 miejscowości, w których toczono bitwy Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa oraz nazwiska kilkuset najbardziej zasłużonych marszałków oraz generałów Wielkiej Armii. Warto odnaleźć polskie miasta: Gdańsk (Danzig), Pułtusk, Ostrołękę oraz nazwiska polskich generałów Dąbrowskiego, Poniatowskiego oraz kilku innych.
Pod Łukiem Triumfalnym umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający ofiary I wojny Światowej. Od 1923 roku codziennie o godzinie 18 zapalny jest tutaj znicz pamięci.


Place de la Concorde – paryski Plac Zgody
Pradzieje placu sięgają czasów Ludwika XV – jednego z ostatnich królów przedrewolucyjnej Francji. Plac nosił wówczas jego imię, toteż pomnik tego króla stał w centralnym miejscu placu aż do okresu Wielkiej Rewolucji. W jej czasie pomnik króla usunięto, ustawiając na tym miejscu gilotynę, przy pomocy której ścięto dziesiątki osób, w tym między innymi króla Ludwika XVI i królową Marię Antoninę. Sam plac nazwano wówczas, co dość oczywiste, Placem Rewolucji.
Po uspokojeniu rewolucyjnych nastrojów plac otrzymał miano Place de la Concorde, czyli Placu Zgody, obowiązujące również i dziś. Choć trzeba zauważyć, że w międzyczasie nazwa ta zmieniała się jeszcze kilkukrotnie. W ten sposób śledząc historię placu mimowolnie zapoznajemy się z historią Francji, bo te dwa elementy nierozerwalnie się ze sobą łączą.
Bardzo charakterystycznym elementem placu są także dwie przepiękne, niezwykle ozdobne fontanny – Fontanna Mórz i Fontanna Rzek. Obie wzniesiono również w pierwszej połowie XIX wieku i do dziś stanowią mocny punkt na mapie atrakcji miasta, przyciągając swoim nieodpartym urokiem.Płomień Wolności – ku czci Księżnej Diany
U wylotu mostu Pont de l’Alma, w którym zginęła w 1997 roku Księżna Diana, wznosi się monumentalny pomnik w kształcie płomienia. Większość turystów mylnie twierdzi, że został on wybudowany specjalnie dla upamiętnienia tego tragicznego wypadku.
Płomień Wolności (fr. Flamme de la Liberté) to 3,5-metrowa rzeźba, kopia pochodni dzierżonej przez Statuę Wolności w Nowym Jorku. Pomnik został ofiarowany Francuzom z okazji setnych urodzin gazety „International Herald Tribune”. Płomień Wolności został odsłonięty w 1989 roku, czyli aż 8 lat przed śmiercią Diany.
Ze względu na tragiczne wydarzenia 1997 stał się on nieformalnym pomnikiem ku czci Księżnej Diany, stale tonie w kwiatach i płoną pod nim znicze.

Zwiedzając Paryż przy okazji znaleźliśmy też kilka skrytek z gry terenowej geocaching która pokazała nam kilka ciekawych miejsc m.in.  pomnik mężczyzny przechodzącego przez ściany.
Jego twórcą jest Jean Marais, pomnik powstał w 1989 roku jako hołd złożony "Le Passe-Muraille", jednemu z opowiadań francuskiego pisarza, od którego imienia został nazwany ten plac. Opowiadanie którego tytuł można przetłumaczyć jako "Człowiek który przechodził przez ściany" powstało w 1943 roku i powiada o mężczyźnie w średnim wieku który nagle zauważył u siebie ten niezwykły dar. Początkowo nie miał zamiaru go używać wkrótce jednak wykorzystuje go - najpierw mszcząc się na swoim szefie, później okradając banki i sklepy jubilerskie by w końcu zakradać się do zamężnej kobiety pod nieobecność jej męża. Właśnie wracając od niej stracił swój dar i został uwięziony w murze.


Paryż to piękne miasto pełne uroku, historii i zabytków. Panuje tam niesamowity klimat ulicznych kawiarenek i pysznego jedzenia.


Mam nadzieję, że kiedyś tam jeszcze wrócimy :) Było cudownie :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza