wtorek, 10 lutego 2015

Bielsko Biała

Na weekend wybraliśmy się do Bielska Białej. Nazwa miasta pochodzi od rzeki Białki, nad którą leży Bielsko. Pierwsza nazwa miasta to Bielsk. Została ona utworzona od "bielskiego grodu" położonego nad rzeką Białką. Dopiero później nazwę Bielsk przekształcono w Bielsko.


Zwiedziliśmy Zamek książąt Sułkowskich jest to  najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej,


Pomieszczenia zamku prezentują sztukę polską i europejską od XIV do XVII wieku. Skrzydło wschodnie zamku zajmuje galeria malarstwa, XIX-wieczne malarstwo realistyczne i akademickie, malarstwo z okresu Młodej Polski, prace artystów związanych z Bielskiem-Białą w okresie dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne. Kolejne pomieszczenia zamku zajmują ekspozycje poświęconej etnografii, dziejom miasta i zamku oraz tradycjom rzemieślniczym Bielska i Białej, pamiątki po rodzinie Sułkowskich.


Będąc w Bielsku Białej nie mogliśmy ominąć pomnika Bolka i Lolka - bohaterów jednego z najpopularniejszych polskich seriali animowanych.
"Pomnik ten znajduje się w centrum miasta,  zlokalizowany na dziedzińcu położonym przy galerii handlowej Sfera. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 maja 2011 roku. Przedstawia dwie postacie Bolka i Lolka wskazujących palcem na globus, gdzie zaznaczono miasto Bielsko-Biała, głównych bohaterów popularnego filmu animowanego Bolek i Lolek, produkowango w latach 1963-1964 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Według oficjalnych źródeł rzeźba, podobnie jak w przypadku pomniku Reksia, także znajdującego się w mieście, została odlana z brązu, a jej wysokość mieści się w granicach od 130 cm, waga całego pomnika to około 254 kilogramów.

Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Władysława Nehrebeckiego zainspirowały postacie własnych synów, którzy w momencie powstania serii mieli 7 i 9 lat. Odpowiadali oni postaciom Bolka i Lolka pod względem niektórych cech charakteru, które w filmie zostały przesadzone i wyolbrzymione. Imiona postaci nawiązują natomiast do przedwojennego polskiego filmu Bolek i Lolek z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego."


Odwiedziliśmy również pominik Reksia w Bielsku-Białej. Został on odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku. Przedstawia psa Reksia, głównego bohatera serialu animowanego, którego twórcą był Lechosław Marszałek, produkowanego w latach 1967–1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.
Pomnik przedstawia Reksia stojącego na tylnych łapach, jedną z przednich trzyma przy pysku, drugą wskazuje na fontannę. Rzeźba jest odlana z brązu, ma 90 cm wysokości i waży 130 kilogramów.


Rynek główny w Bielsku-Białej to plac Starego Miasta położony w centralnej części tzw. Wzgórza Miejskiego, na którym rozlokowało się średniowieczne miasto Bielsko.Przy Rynku znajduje się zespół barokowo–klasycystycznych kamienic pochodzących z XVII–XVIII wieku.


W centralnej części Rynku znajduje się fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz Neptuna.


Na Starym Mieście znajduje się również Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej jest to katedra diecezji bielsko-żywieckiej, a także jeden z największych kościołów w Bielsku-Białej. Katedra powstała w latach 1443–1447, jednak obecny kształt uzyskała dopiero w 1912 r. Na skutek licznych przebudów posiada elementy większości stylów architektonicznych – od gotyku po modernizm.


Na kolację wybraliśmy się do pierwszej w Bielsku restauracji po kuchennych rewolucjach Pani Magdy Gessler  TRATTORIA DA TADEUSZ


 Tam zamówiłam potrawę pani Magdy czyli kluski śląskie z pesto :)


Ponieważ jest to restauracja włoska to na oczach klienta Włoch przyrządza włoskie makarony :)
Bielsko Biała to piękne miasto, które polecam Wam odwiedzić :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza