czwartek, 12 lutego 2015

Szyndzielnia

Kolejką dotarliśmy na Szyndzielnię  szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1026 m. n.p.m, który znajduje się w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej który wznosi się  na północ od Klimczoka.


W 1953 roku  uruchomiono kolejkę gondolową, która po modernizacji w latach 1994- 1995 jest komfortową i jedną z najnowocześniejszych kolei gondolowych w Polsce


W ciągu kilku minut każdy, zarówno małe dziecko jak i osoba w podeszłym wieku, może znaleźć się z dala od miejskiego zgiełku, na szczycie Szyndzielni.


Szyndzielnia dawniej była nazywana również Szędzielnią; z niemieckiego Kamitzerplatte - od nazwy niemieckiej leżącej o podnóża góry Kamienicy (spotykane również Kamnitzerplatte).


Szczyt porastają lasy bukowe z domieszką drzew iglastych - świerków i jodeł. Na stoku tzw. Małego Gronia znajduje się stanowisko modrzewi.


Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże schronisko turystyczne, wybudowane w roku 1897 przez organizację Beskidenverein. Schronisko na Szyndzielni jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskimi. Jest  ono również jednym z najpopularniejszych schronisk w Beskidach, rozbudowane w latach 1954-1957.Schronisko zbudowane jest z kamienia, architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką. Ciekawostką jest, że w pokoju na wieży zamontowano stację meteorologiczną, na parterze była winiarnia, a nieopodal schroniska znajdowała się skocznia narciarska na której odbywały się zawody w skokach narciarskich. Również niedaleko był trzy kilometrowy tor saneczkowy.


Ze szczytu można podziwiać panoramę Bielska Białej, Babiej Góry, Pilska i Tatr.


Spacer po szczycie w zimowym krajobrazie to jest to co lubię najbardziej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz