sobota, 2 maja 2015

Kildare

W sobotę wybraliśmy się na wycieczkę 50km na zachód od Dublina. do miasteczka Kildare.  Z irlandzkiego Cill Dara, oznacza  "kościół dębu") 
W Kildare znajdują się słynne Ogrody Japońskie, katedra świętej Brygidy, okrągła wieża i Irlandzka Narodowa Stadnina. Niestety pogoda była irlandzka więc zwiedzanie mieliśmy w strugach deszczu. Dlatego udało nam się jedynie zobaczyć:


 katedra świętej Brygidy

Święta Brygida z Kildare święta Kościoła katolickiego żyła na przełomie V i VI wieku dziewica, założycielka  jednego z najstarszych w Irlandii podwójnego klasztoru dla braci oraz dla sióstr zakonnych, w Kildare.


okrągłą wieżą w Kildare
Oryginalna wieża zbudowana została  prawdopodobnie w VI wieku. Ulegli atakowi  lub  popadła w ruinę, przebudowana została w XII wieku..Wieża zbudowana jest z piaskowca i granitu ma 33 metrów wysokości. Jest drugą więżą najwyższą w Irlandii, ale najwyższy na którą można wyjść.

krzyż św Brygidy

Bardzo popularny  w Irlandii jest krzyż św. Brygidy. Równoramienny krzyż zrobiony został ze ścinków traw, które św. Brygida znalazła na podłodze czuwając przy umierającym królu Leinsteru. Wykonała go na prośbę umierającego, gdyż do ostatniej chwili próbowała go nawrócić. Króla, umarł nawrócony i ochrzczony.

żródełko św. Brygidy

W pobliżu Black Abbey  miejscu w którym przebywała  św Brygidy znajduje się cudowne żródelko Jest. to  miejsce kultu religijnego, które odwiedzane jest przez wierzących w celu modlitw za siebie i swoich bliskich szczególnie 1 lutego w święto św Brygidy.


Brygida urodziła się w rodzinie pogańskiej, jako mała dziewczynka zajmowała się wypasem owiec, bydła oraz pracą w polu. Według tradycji plotła małe krzyżyki ze słomy, które do dziś są bardzo popularne w Irlandii. Świeta Brygida - to Patronka Irlandii, zwaną inaczej Celtycką Marią. Jest najpopularniejszą, po świętym Patryku, irlandzką świętą – uznawaną obok niego i św. Kolumby za patronkę Irlandii i szczególną opiekunkę prac na roli.
"Jest również patronką i opiekunką wyrobów mlecznych; w wigilię jej święta, czyli 31 stycznia, wystawiano według irlandzkiej tradycji chleb i mleko, a dom był uprzątnięty i przygotowany jak na przyjęcie gościa. Wierzono bowiem, że święta odwiedza gospodarstwa domowe. W spiżarni zaś obok garnców z mlekiem przez cały rok stawiano małe krzyżyki ze słomy, które miały uchronić mleko przed złośliwymi chochlikami spijającymi śmietankę."


Ponieważ pogoda nam nie dopisywała więc pan z informacji turystycznej w Kidlare polecił nam nieopodal do zwiedzania  muzeum ikon stylu w Newbridge.


W centrum Newbridge otworzono dla zwiedzających muzeum ikon stylu w którym znajdują się liczne zbiory i eksponaty związane z gwiazdami współczesnej popkultury, jak Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, księżna Diana, Michael Jackson, Michael Flatley, The Beatles, Elizabeth Taylor, Barbra Streisand, Ingrid Bergman, itp.


Podobno jest to  jedno najlepszych 5 darmowych atrakcji turystycznych w Irlandii. W muzeum można zobaczyć znane kolekcje z całego świata, wstęp jest wolny.


Na parterze muzeum znajduje się sklep z biżuterią, porcelana i drobnymi upominkami oraz kawiarnia.


Pomimo deszczu wycieczka nam się udała, goście byli zadowoleni, a irlandzka pogoda nam nie przeszkodziła w poznaniu kolejnych irlandzkich zakątków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz