niedziela, 28 lipca 2013

Ząbkowice Śląskie - miasto krzywej wieży

Jednym z moich wakacyjnych przystanków była przecudna miejscowość - Ząbkowice Śląskie, podczas mojego krótkiego tam pobytu miasto obchodziło 600 lecie istnienia krzywej wieży. Z tej okazji odbywały sie rózne imprezy i koncerty.
Ząbkowice Śląskie  to  miasto krzywej wieży położone w województwie dolnośląskim.
Powstały w drugiej połowie XIII w., obok starej słowiańskiej osady targowej Sadlno, znanej już w 1207 r., przez którą prowadził szlak handlowy („szlak bursztynowy”) łączący bezpośrednio Śląsk z Czechami. Największą atrakcją Ząbkowic Śląskich jest Krzywa Wieża. Nie trzeba jechać do włoskiej Pizy, aby na własne oczy zobaczyć tego typu budowlę.


Jest to strażnica i zarazem dzwonnica kościelna o wysokości 34 metrów. Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,12 m. Przechyliła się w wyniku słabego trzęsienia ziemi pod koniec XVI w. Budowla wygląda jakby za chwilę miała runąć.
Do dziś nie można dokładnie stwierdzić, kiedy powstała ta budowla ani w jakim celu ją wzniesiono. Jedna z wersji głosi, że jest ona pozostałością dawnego zamku, który istniał tu jeszcze przed lokacją miasta. Inna koncepcja zakłada, że usytuowana w najniższym punkcie starego miasta wieża służyła jako brama miejska. Trzecia wreszcie wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Taką rolę pełniła zresztą od XV wieku aż do czasów II wojny światowej. W 1858 roku, podczas wielkiego pożaru miasta, górna część wieży uległa zniszczeniu. Po pożarze władze miasta miały zamiar zupełnie ją rozebrać, ostatecznie jednak zdecydowano, że nadpalona część obiektu zostanie odbudowana.


Dzisiaj wieża pełni rolę punktu widokowego, ze szczytu rozciągają się piękne widoki na miasto, lekko pofałdowane okolice i niedalekie Sudety.


W najstarszym zachowanym budynku mieszkalnym w w Ząbkowicach Śląskich otwarto Izbę Pamiątek Regionalnych. Pierwsza wzmianka o budynku "Dwór Kauffunga: przy ul. Krzywej pochodzi z 29 XI 1504 roku. Aż do 1945 roku budynek był własnością kolejnych, znanych rodów ząbkowickich. Ostatnim właścicielem dworu była parafia katolicka, a zamieszkiwał w nim kierownik chóru kościelnego Bernhard Walzik. Pod koniec lat 60 XX w. starania o uratowanie tego budynku podjął Pan Józef Glabiszewski i 9.05.1972 roku na parterze budynku  Ząbkowiczanie przez długie lata nazywali dwór Glabiszówką.
W odrestaurowanym budynku można oglądać: zachowane pomieszczenie kaplicy domowej i zbiory sakralne,


W  pomieszczeniach można zobaczyć zbiory związane z historią miasta i życiem mieszkańców  Ekspozycje stałe: archeologia, etnografia, gospodarstwo domowe, rzemiosło, broń, skrzynki cechowe, meble mieszczańskie XVIII i XIX wieku, zabytki sakralne, kufry posażne i podróżne, starodruki, tarcze strzelnicze bractwa kurkowego, meble śląskie, radia i telewizory itp,

 

W budynku mieści się również LABORATORIUM FRANKENSTEINA.
Laboratorium zostało otwarte w 2001 r., a celem jego pomysłodawców było ożywienie ekspozycji muzealnej i podkreślenie tradycji związanej z ząbkowickim potworem Frankensteinem.  


Dzieje miasta były burzliwe. Miasto było burzone, palone. Symbolem tych burzliwych losów są do dziś ruiny tutejszego zamku, który aktualnie jest odbudowywany.


Pierwsze wzmianki o ząbkowickim zamku pochodzą z XIV w. Budowę warowni rozpoczęto za panowania Bolka I świdnickiego lub jego syna Bernarda ok. 1300 roku. Podczas wojen husyckich, zamek został zbudowany. Obecny kształt budowla otrzymała za panowania księcia Karola I Podiebrada. Zaprojektował i nadzorował budowę praski budowniczy Benedykt Rejt. Budowę rozpoczęto w 1524 roku. Ząbkowicki zamek jest pierwszą na Śląsku renesansową, obronną budowlę o regularnym, prostokątnym planie. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w.  wojska cesarskie wysadziły część zamku w powietrze. W 1784 roku dachy warowni zniszczył pożar, a w latach 1819 – 1829 zlikwidowano fosy i wały wokół zamku.

Odwiedzając Ząbkowice Śląskie można podziwiać również piękny neogotycki ratusz, mury obronne i kościoły.


 W wrześniu w Ząbkowicach odbywa się Weekend z Frankensteinem, gdzie można poczuć klimat Nawiedzonego Domu oraz nocnego spaceru z lampionami po Krzywej Wieży.

Ząbkowice Śląskie to miejsce o wyjątkowej atmosferze. Panuje tu niezwykły klimat stworzony dzięki wspaniałej architekturze i ludziom, którzy zamieszkiwali miasto, tworząc jego barwną historię. Największy rozgłos miasto zyskało dzięki legendzie Frankensteina, która to nadała miasteczku nieco tajemniczy, a nawet mroczny charakter. Nie każdy wie, że Ząbkowice Śląskie od momentu swego powstania aż do roku 1945 nosiły nazwę właśnie „Frankenstein”.

W nastepnej notce zapraszam Was do Wałbrzycha :)

Miłej niedzieli

6 komentarzy:

 1. Witam ponownie - Dolny Śląsk jest rzeczywiście piękny... miałaś wspaniałe wakacje :) czekam na kolejne notki :)
  i dziekuję za pomoc...

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Aguś:) Dzięki za tą wycieczkę:) Wieża super a skansen z pamiątkami bardzo fajny:) Bardzo lubię takie klimaty:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super :) nie wiedziałam że w Polsce mamy swoją krzywą wieżę ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. widac,ze odpoczynek udany- super pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie pozwiedzać różne ciekawe miejsca :))) Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
 6. witaj, nigdy nie byłam w Ząbkowicach, ale kojarzy mi się z obrazem który wisiał u mnie w pracy - E. Dwurnik "Ząbkowice Śląskie" :)
  pozdrowienia. aldia z arcadii kobiet

  OdpowiedzUsuń