sobota, 14 listopada 2015

Warszawa

W Warszawie byłam pierwszy raz, stolice zwiedzałam w dzień i w nocy i bardzo mi się ona spodobała. To piękne europejskie miasto :)


Pałac Kultury i Nauki oświetlony był w moich ulubionych kolorach niebiesko- fioletowych.


Stadion narodowy również robi duże wrażenie zwłaszcza w nocy.


Pałac prezydenta również był pięknie oświetlony w barwach biało czerwonych.


Obowiązkowo musieliśmy również zobaczyć pomnik Syrenki na Powiślu, który  znajduje się nad Wisłą zaraz obok Mostu Świętokrzyskiego. Autorką rzeźby jest Ludwika Nitschowa. Jest to ostatni pomnik w Warszawie wzniesiony przed II wojną światową. Wykonany z brązu pomnik mierzy wraz z cokołem 4,5 metra. Syrena stoi na postumencie z piaskowca otoczonym fontannami. Jest ustawiona równolegle do nurtu rzeki. Jej prawa ręka z mieczem jest uniesiona, zaś lewa trzyma przy piersi wypukłą tarczę. Na tarczy widnieje orzeł w koronie i napis "Warszawa".Pałac Kultury i Nauki to  najwyższy budynek w Polsce  ma 44 piętra. Na 30. piętrze, na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy.


Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur. Obecnie jest to siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, instytucje naukowe oraz władz Polskiej Akademii Nauk.


Przy budowie brało udział ok. 3 500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu z kinem, stołówką, świetlicą i basenem. 16 z nich zginęło w wypadkach podczas budowy. Zostali pochowani na cmentarzu prawosławnym na Woli.


W 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze. Pierwszy był Francuz.  W latach 70tych  zdecydowano się na zainstalowanie krat na tarasie widokowym.
W sylwestrową noc z 2000 na2001 rok na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar, jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów.


Przed PKiN stoją zaparkowane duże fiaty ze znanego serialu "Zmiennicy" którymi można zwiedzać stolicę.


Stolicę można również zwiedzać starym autobusem :)


 Na placu Zamkowym  znajdujący się Kolumna Zygmunta III Wazy – pomnik króla Zygmunta III  w Warszawie, wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locciego i Constantino Tencalli.


Na starym mieście znajduje się również barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski który obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu.
W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944.


Na Starym Mieście znajduje się kolejny Pomnik Warszawskiej Syrenki. Pomnik należy do najbardziej rozpoznawalnych warszawskich pomników i często uważany za jeden z symboli miasta.
Ustawiony pośrodku Rynku Starego Miasta w 1855 roku pomnik został wykonany przez Konstantego Hegla, a odlany w zakładach Karola Juliusza Mintera.


Warszawa bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że niebawem tam wrócimy :) bo zostało nam jeszcze wiele do zobaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz