niedziela, 16 sierpnia 2015

Bukiet na święto Matki Bożej Zielnej

Co roku 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane też Świętem Matki Bożej Zielnej, wierni przynoszą do kościołów bukiety wykonane z roślin w celu ich poświęcenia. Czy obecnie zwyczaj ten jest ciągle żywy?
Zwyczaj  święcenia bukietów z ziół i kwiatów wywodzi się z zamierzchłych czasów, a związany jest z tym, że święto Wniebowzięcia NMP zbiegał się z czasem dożynek i zbiorów. Ludzie, chcąc podziękować Bogu za plony, które ofiarowała im ziemia, zanosili plony do kościoła. Bukiety takie tworzone były wówczas głównie z roślin, uznawanych za "przydatne w życiu człowieka" takie jak zboża, marchew, ziemniak, jabłko.
Dzisiaj zwyczaj ten jest ciągle żywy, choć popularnością cieszy się głównie na wsiach. Zmieniło się również jego znaczenie, które obecnie jest już tylko symboliczne.
Obecnie ludzie do bukietu dodają głównie rośliny ozdobne oraz takie, które uprawia się w domach i ogrodach.
Zgodnie z tradycją rośliny poświęcone w kościele nabywają nadzwyczajną moc, dzięki czemu posiadają zdolności lecznicze. Przyjęło się, że takiego bukietu nie można wyrzucić a jedynie spalić. Dlatego dawniej dymem, pochodzącym ze spalenia takiego bukietu okadzało się do całe domy, aby zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo. Równie popularne było dodawanie poświęconych ziół do wywaru, co miało nadać mu leczniczych właściwości.
Choć mieszkam w mieście i to poza granicami Polski również na 15 sierpnia przygotowałam taki oto bukiet.


W artykule mgr Artura Rumpela /www.panacea.pl/ przeczytac możemy, że:
 "Święcenie ziół 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia, ma potrójne objaśnienie: teologiczne, legendarne i praktyczne. Teologicznie, zioła są powiązane z Matką Bożą poprzez walor zieloności (łac. viriditas), który przez teologów średniowiecznych był wiązany z dziewictwem. Pełna zieloności w swym dziewictwie Matka Boża stawała się naturalna opiekunką również pełnych zieloności ziół. A przecież Matka Boża jest również Uzdrowieniem Chorych (Salus Infirmorum). Wielka uroczystość Uzdrowicielki jest więc najlepszym dniem dla święcenia uzdrawiających ziół!
Takie praktyczne aspekty mariologii najłatwiej przenikały do religijności ludowej. Ale prosty lud, dla wytłumaczenia sobie przyczyn święcenia ziół w tym dniu, raczej nie przeprowadzał takich wywodów jak powyższy. Znacznie częściej sięgał do legendy, zgodnie z którą po otwarciu grobu Maryi, znaleziono w nim zamiast jej ciała świeże zioła i kwiaty, co miało zapoczątkować zwyczaj ich święcenia. Trzecie objaśnienie jest praktyczne, utylitarne. Połowa sierpnia jest takim okresem, kiedy dla większości ziół kończy się okres zbioru. Ma to, jak wiemy, uzasadnienie naukowe, gdyż w roślinach zielnych największe stężenie substancji leczniczych występuje zazwyczaj podczas kwitnienia. Większość zaś ziół w sierpniu bądź kwitnienie kończy, bądź już jest przekwitnięta."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz