niedziela, 6 lipca 2014

Monkstown - urocza irlandzka wioska

Dzisiaj w Irlandii pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie raz świeciło słońce a raz padał deszcz. W przerwie między deszczem wybraliśmy się na małą wycieczkę do Monkstown małej wioska położonej na wschód od miasta Cork.
Monkstown swoją nazwę Wywodzi od małego zakonu benedyktynów,  należącego do klasztoru św Jana w Waterford.


W wiosce znajduje się zamek, który obecnie jest terenem prywatnym i w trakcie renowacji.
Zamek został zbudowany około 1636 przez Anastasię ArchDeacon  jako prezent niespodzianka dla męża, który walczył na wojnie.


Anastasia sprowadziła pracowników do budowy zamku i umieściła ich w kwaterach zbudowany specjalnie dla nich, zapewniając im żywność i odzież, ale za odpowiednią odpłatą.
Gdy pracownicy podczas budowy zamku płacili za czynsz i rachunki okazało się, że całkowity ich zarobek za budowę zamku wyniósł około cztery pensy.
Legenda mówi, że kiedy statek Johna ArchDeacon przypłynął do zatoki w Monkstown ostrzelał on zamek gdyż myślał, że został on zbudowany i zamieszkały przez wrogów.
Monkstown to doskonałe miejsce do cumowania statków wszystkich rozmiarów.


Jak praktycznie w każdej irlandzkiej wiosce również w Monkstown znajdują się dwa kościoły, protestancki


oraz katolicki. Wywodzi się to z historii Irlandii oraz długich lat życia Irlandczyków pod zaborami angielskimi, którzy narzucili Irlandczykom wiarę protestancką. Protestantyzm wyznawali głównie warstwy wyższe a religia katolicka była prześladowana.


Znalazłam tam też coś niebieskiego czyli piękne niebieskie kwiaty :)


Po powrocie do domu przed naszymi oknami wyszła piękna tęcza.


Pogoda nam dopisała i deszcz nas nie zmoczył :)

3 komentarze:

  1. ten krzak niebieskich kwiatków jest na prawdę piękny:))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam angielskie i irlandzkie klimaty:) Bardzo lubie ogladac "Ucieczke na wies" taki program angielski i filmy rozgrywajace sie na angielskiej prowincji:) Swietna wycieczka. Pozdrawiam cieplutko i przepraszam za brak polskich liter. Ania

    OdpowiedzUsuń
  3. Kościół robi wrażenie :) chętnie bym się wybrała na taką wycieczkę

    OdpowiedzUsuń