poniedziałek, 10 lutego 2014

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa. 


Historia zamku była dość burzliwa. Był on kilkakrotnie zdobywany i oblężony. Z jego późniejszych dziejów znany jest motyw zdobycia Czorsztyna przez Kostkę Napieralskiego w czasie trwania buntu chłopskiego w 1651 roku. Napierski nie utrzymał się tutaj jednak długo. Po 10 dniach został schwytany i nabity na pal. Taką wymierzono mu karę za zdradę oraz bunt. W XVII wieku za rządów starosty Jana Baranowskiego Zamek w Czorsztynie przeżywał swój prawdziwy renesans. Twierdza została wówczas odbudowana i odnowiona. Około 1795 roku niestety budowla została doszczętnie zniszczona w pożarze. 


Od tej chwili popadała w ruinę. Pozostałości zamku, które zostały później odbudowane oraz odrestaurowane pozostają dziś pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego i są udostępnione do zwiedzania. 


Zamek w Niedzicy znajdujący się na stromej skale liczącej 566 m n.p.m. Przetrwał mimo bardzo burzliwej historii, w którą wliczają się wojny, pożary, liczne zmiany dzierżawców. 


Nazwa Dunajec pochodzi od niespokojnych wód rzeki Dunajec, która wiła się niegdyś u stóp zamku. 
W latach 80-tych ubiegłego wieku została zbudowana zapora wodna, która zmieniła otoczenie zamku - skały na którym znajduje się zamek zostały oblane przez wody jeziora czorsztyńskiego. 

Został on wybudowany jako fortyfikacja mająca na celu obronę północnej granicy Węgier, ówcześnie miała to być konkurencja dla polskiego grodu warownego Wronin, czyli zamku w Czorsztynie, znajdującego się po przeciwległej stronie jeziora.

Na zamku można spotkać duchy o czym informuje nas znak :)


Piękne okolice zarówno w zimie jak i w lecie godne polecenia miejsce.

4 komentarze:

 1. w zimie jeszcze nie byłam....pięknie tam..a na zaporze nie byłaś?? jest tam jedno z 3 w Polsce malowideł 3d....

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądając ruiny starych zamków zawsze budzi się moja wyobraźnia:) No i oczywiście bardzo mi szkoda, że są w takim stanie.Czyli swoje "ferie" spędziłaś pięknie, turystycznie:))
  Najważniejsze,że jesteś zadowolona:))
  Serdeczności moc posyłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne miejsca na pewno warte odwiedzenia :-) rozbawił mnie znak z duchem :-)
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 4. To już całkiem blisko mnie byłaś:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń