piątek, 16 sierpnia 2013

Bukiet na święto Matki Bożej Zielnej

Wczoraj tj. 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest święto  nazywane popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej. Tak naprawdę jednak jest to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W tym dniu przychodzimy do kościoła z bukietami kwiatów, ziół, zbieramy zboża, trawy z wdzięczności za zebrane plony  i prosimy o błogosławieństwo.
Zwyczaj święcenia bukietów zielnych był w Kościele obecny od dawna. Od zawsze bukiety składały się z plonów, które w tym czasie były zbierane z pól, a więc  z kłosów zbóż. Były też owoce, które nabijano na patyczki: np. jabłka czy gruszki, które w tym okresie dojrzewały  Były też pierwsze płody rolne  na przykład liście kapusty czy marchewka itp. Wszystko łączono z ziołami, które w tym okresie kwitły, a także kwiatami, które rosły w ogródkach.  Dzieci plotły małe wiązanki z ziół i kwiatów. Pobłogosławione wianki miały chronić przed wieloma chorobami i plagami. Z poświęconych kłosów wykruszało się ziarna pod pierwszy zasiew. Jeżeli któryś z domowników lub zwierząt zachorował, zaparzano zioła z bukietu i wywaru używano jako lekarstwo. Ziołami okadzano izby i obejścia domów dla ochrony przed burzą, pożarami i chorobami.

mój zielny bukiet

"Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych obchodzonych w Kościele katolickim. Polska tradycja ludowa ochrzciła ten dzień mianem święta Matki Bożej Zielnej lub Dożynkowej. W związku z tym, że kult Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny praktykowany był już we wczesnym chrześcijaństwie bo już od V wieku, powstało wiele apokryficznych opowieści na temat tego wydarzenia.  Według jednej z nich w dzień Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować ciało matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej. Przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie grobu Maryi. Gdy odsunięto kamień, znaleziono pusty grób, a w miejscu ciała Matki Bożej leżały pachnące lilie i wianki kwiatowe. Dlatego też w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się w kościołach kwiaty i zioła. Od tej legendy wywodzi się zresztą polska nazwa święta - Matki Boskiej Zielnej.

Święto Wniebowzięcia jest jedną z  najstarszych na ziemiach polskich uroczystości maryjnych. Wystarczy spojrzeć na  wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej już w X wieku (Królowa Polski).  Jedno z najcenniejszych arcydzieł rzeźbiarskich w Polsce nawiązuje do obchodów WNMP - jest to ołtarz Zaśnięcia, Wniebowzięcia i Ukoronowania Matki Bożej w kościele Mariackim w Krakowie, wykonany w XV wieku przez Wita Stwosza.  " żródło (http://www.franciszkanska3.pl)


Zwyczaj święcenia zbiorów obecny jest w wielu krajach. Jego rodowód sięga bardzo wczesnego średniowiecza.  Powstało  wówczas takie powiedzenie „w sierpniu każdy kwiat woła, by zanieść go do kościoła”. Stąd też, przyjęła się nazwa święta Matki Boskiej Zielnej,

2 komentarze:

  1. Bukiet jest śliczny a opis święta jak zawsze w pięknym stylu

    OdpowiedzUsuń